Blije këtë produkt
800 Lekë

vdekja dhe pranvera ( Botuar nga: Ombra GVG në 2020 )

Autori:  Merce Rodo Reda
Përkthyesi:  Renata Tenellari

Në një fshat të humbur, pa emër dhe në një epokë të pacaktuar, por me ceremoni dhe tradita të çuditshme, jeton një popull që i nënshtrohet "ligjeve kërcënuese" të ankthit dhe vdekjes. Në këtë shoqëri mizore ku vetëm vdekja është shpëtim, vendi i shenjtë është pylli i të vdekurve. "Vdekja dhe pranvera" është një rrëfim poetik dhe i zymtë. Është një roman për dashurinë dhe vetminë e pafund, ku tmerri dhe bukuria bashkëjetojnë me njëra tjetrën, ku fluturat janë sinonimi i shpirtrave, ku bletët simbolizojnë vdekjen dhe rilingjalljen dhe zjarri dritën dhe të vërtetën. "Vdekja dhe Pranvera" është një roman rreth joshjes. Sepse, sa herë që vjen pranvera, djemtë duhet të gjejnë forcën që të dashurohen me gratë e bukura dhe epshndjellëse të fshatit. Në prozën Katalanase ende nuk është shkruar një roman kaq i ndjerë dhe delikat.

Çmimi: 800 Lekë
Blije këtë produkt
800 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Ombra GVG (2020)
  • Botuar në: 2020
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978 9928 06 263 5
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 228
  • Përmasat e librit: 137 x 212 x 19 mm

Njihu me Autorin

Merce Rodo Reda -

MERCÈ RODOREDA, lindur në 1908 në Barcelonë, konsiderohet si romancierja më e rëndësishme e periudhës së pasluftës. Shkroi në katalinisht. Veprat e saj janë përkthyer në shumë gjuhë të botës. Romani "Vdekja dhe pranvera", vepra e fundit e Rodo Redas, është botuar pas vdekjes së saj në vitin ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania