Blije këtë produkt
1200 Lekë

Zorba ( Botuar nga: Botime Pema në 2022 )

Autori:  Nikos Kazantzakis
Përkthyesi:  Stavri J. Dajo

Romani i Nikos Kazanxaqis, Zorba përben një nga veprat më të njohura të shkrimtarit dhe kualifikohet ndër 100 librat më të mirë të të gjitha kohërave të letërsisë botërore. Me romanin Zorba, zë fill karriera e mirëfilltë e Kazantzakis si shkrimtar prozator: deri atëherë ai nuk shprehte mëtime në zhanrin e prozës, por ëndërronte të afirmo si një poet i madh i të gjitha kohërave.

Çmimi: 1200 Lekë
Blije këtë produkt
1200 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Botime Pema (2022)
  • Botuar në: 2022
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 9789951817370
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 335
  • Përmasat e librit: 135 x 205 x 25 mm

Njihu me Autorin

Nikos Kazantzakis -

Nikos Kazanzaqis , 18 February 1883 - 26 tetor 1957) ishte një shkrimtar grek, i njohur për romanet e tij, të cilat përfshijnë Zorba greke (botuar 1946 si Jeta dhe Times e Alexis Zorbas), Krishtin Recrucified ( 1948), Captain Michalis (1950, e përkthyer "Liri ose vdekje), dhe Temptation i fundit i Krishtit ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania