Blije këtë produkt
950 Lekë

Vrasja e fundit ( Botuar nga: Botimet IDK në 2005 )

Autori:  Anne Holt
Përkthyesi:  Rudina Nervaj

Në acarin e dimrit të Oslos, ndodhin disa vrasje makabër që, tronditin gjithë Norvegjinë. Ata që vriten janë të gjithë njerëzve të famshëm: një drejtuese e famshme televizive gjendet e vrarë me gjuhën e prerë; një politikane e re e suksesshme, gjendet e kryqëzuar, me një kopje të Kuranit mes këmbëve; një kritik arti e vrasin duke i ngulur një stilograf në sy. Duket sikur vrasësi kërkon një lloj shpagimi, por përse? Detektivi Ingvari Stubo bashkë me të shoqen Johanne Vik, që sapo janë bërë me fëmijë, tërhiqen thuajse me pahir në hetimin e këtyre vrasjeve, që duket sikur s'kanë ndonjë motiv. Por ndonëse është Ingvari ai që drejton hetimet, në të vërtetë është Johanne ajo që pak nga pak nis të ravijëzojë profilin e vrasësit, duke rrëmuar thellë në të shkuarën e saj pranë FBI, që prej vitesh kish bërë çmos që ta harronte. Pas romanit "Atë që meriton" të botuar vitin që shkoi, romani i ri i Anne Holt, "Vrasja e fundit" e konfirmon atë si një ndër përfaqësuesit më të rëndësishëm të letërsisë policore skandinave, aq të suksesshme sot në mbarë botën. Protagonistët e romanit të ri të ish-ministres së drejtësisë të Norvegjisë janë po ata të romanit "Atë që meriton": detektivi Ingvar Stubo dhe psikologia Johanne Vike.

Çmimi: 950 Lekë
Blije këtë produkt
950 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Botimet IDK (2005)
  • Botuar në: 2005
  • ISBN-13: 978-99956-810-6-7
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 384
  • Përmasat e librit: 145 x 205 x 30 mm

Njihu me Autorin

Anne Holt -

Anne Holt ka lindur në Larvik më 1958 dhe kaloi fëmijërinë në Lillestrom e Tromso dhe u transferua në Oslo në moshën njëzetvjecare. Përfundoi studimet për drejtësi në Universitetin e Bergenit më 1986 dhe punoi për Norëegian Broadcasting Corporation (NRK) dhe më pas në departamentin e policisë në ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania