Blije këtë produkt
500 Lekë

Viti i mbrapshtë ( Botuar nga: Onufri në 2003 )

Autori:  Ismail Kadare

Pas tërheqjes së otomanëve Shqipëria hyn në një periudhë kaosi, prej nga do të dalë duke krijuar një shtet të pavarur. “Viti i mbrapshtë” përshkruan këtë periudhë të ndërmjetme, ku vendi është i hapur ndaj të gjitha erërave që kalojnë, pa kufij të qartë dhe të qëndrueshëm. Fuqitë perëndimore zihen për këtë truall si një pre gjahu. Shumë botë përplasen në këtë vepër dhe autori e rindërton këtë shumëllojshmëri duke luajtur me një regjistër stilesh, që ndryshojnë në varësi të situatave. Nën një titull hyjogan të afërt me” Viti i tmerrshëm” , ky rrëfim është një dendësim i gjithë veprës së Kadaresë.

Çmimi: 500 Lekë
Blije këtë produkt
500 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Onufri (2003)
  • Botuar në: 2003
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-10: 9943-32-67-8
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 128
  • Përmasat e librit: 140 x 208 x 7 mm

Njihu me Autorin

Ismail Kadare - 28 Janar 1936

smail@gmail.com - www.kommeshkrujt.al

Ismail Kadare është një nga shkrimtarët më gjenialë bashkëkohorë, disa herë i nominuar për çmimin "Nobel" në letërsi. Shquhet për novela, romane, por ka botuar edhe vëllime me poezi dhe sprova. Nisi të shkruajë kur ishte ende i ri dhe veprat e tij janë përkthyer në mbi tridhjetë gjuhë të botës. ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania