Per shkak te situates te covid-19, do te jemi mbyllur deri ne nje njoftim te dyte.
Faleminderit per mirekuptimin.

Due to covid-19 situation, we will be closed until a second announcement.
Thanks for your understanding.

 

 

Blije këtë produkt
900 Lekë

Vetëvrasjet ( Botuar nga: Aleph në 2020 )

Përkthyesi:  Ziglinda Lushaj

“Tre romanet kryesore të Antonio Di Benedettos: ‘Zama’, 'Heshtësi' dhe ‘Vetëvrasësjet’, në bazë të unitetit stilistik dhe tematika që i bashkon, formojnë një lloj trilogjie dhe ta themi që tani, që të jetë e qartë njëherë e mirë, përbëjnë një nga momentet më kulminante të narrativës së gjuhës spanjolle të shekullit tonë. Në letërsinë argjentinase, Di Benedetto është një nga të paktët shkrimtarë që ka ditur të përpunojë një stil të tijin, bazuar në saktësi dhe ekonomi dhe pavarsisht lakonizmit dhe varfërisë së tij dukshme, formohet me shumë ngjyra, gjuha e folur apo refleksive. të përshkruese apo lirike, dhe ka një efikasitet befasues Nga romanet e tij, e çuditshmja është e syrgiynosur. Arti i tij delikat heq me siguri llumin retorik për t'u përqendruar tek gjërat thelbësore. Nga braktisja kozmike tek ‘Zama' tek inventari metodologjik i rrethanave dhe shkaqeve që mund të legjitimojnë vetëvrasjen, njeriu i Di Benedettos jeton i rrethuar nga zhaurrimat shkatërruese të botës.” - Juan José Saer "Di Benedetto është nga ata romancierë të rrallë i cili nuk kërkon të ndërtojë të shkuarën për të mbërritur në një synim... ai e jeton shkuarën dhe na shfaq ne përvoja dhe forma sjelljeje që përmbajnë gjithë çudinë e tyre" - Julio Cortázar

Çmimi: 900 Lekë
Blije këtë produkt
900 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Aleph (2020)
  • Botuar në: 2020
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978 9928 323 02 6
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 180
  • Përmasat e librit: 124 x 204 x 16 mm

Njihu me Autorin

Antonio Di Benedetto -

ANTONIO DI BENEDETTO 1922-1986 lindi në Mendoza, Argjentinë. Ai filloi karrierën e tij si gazetar, duke shkruar për gazetën Mendoza Los Andes. Zama ishte romani i tij i parë; u pasua nga El silenciero, Los suicidas dhe Sombras, Nada más. Gjatë karrierës së tij ai mori nderime të shumta, duke përfshirë ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania