Blije këtë produkt
500 Lekë

Vëllezërit Karamazov 2 ( Botuar nga: Botimet Enciklopedike në 1995 )

Përkthyesi:  Sokrat Gjerasi

“Vëllezërit Karamazov”, është një roman pasionant filozofik që hyn thellë në debatet etike si Zoti, vullnetit i lirë, dhe morali. Romani është një dramë shpirtërore dhe betejë morale në lidhje me: besimin, dyshimin dhe arsyen, i vendosur në një Rusi që po përkrah modernizmin. Dostojevski e krijoi romanin në qytetin Staraja në Rusi, që është gjithashtu edhe vendi ku zhvillohen ngjarjet kryesore të romanit. Që nga botimi i parë, kjo vepër ka qenë e respektuar në të gjithë botën nga intelektualë të ndryshme si Sigmund Freud, Albert Einstein, Ludwig Wittgenstein, Martin Heidegger, Cormac McCarthy dhe Kurt Vonnegut dhe është cilësuar si një prej arritjeve supreme në letërsi.

Çmimi: 500 Lekë
Blije këtë produkt
500 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Botimet Enciklopedike (1995)
  • Botuar në: 1995
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 436
  • Përmasat e librit: 140 x 200 x 20 mm

Njihu me Autorin

Fjodor M. Dostojevski -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania