Blije këtë produkt
4000 Lekë

Uliksi ( Botuar nga: Fan Noli në 2022 )

Autori:  James Joyce
Përkthyesi:  Krenar Hajdëri

16 qershor 1904, Dublin. Nisur nga ecejaket, teorizimet, takimet dhe vetmitë e tri personazheve, Leopold Blumit, Stiven Dedalusit dhe Molli Blumit, Xhojsi rishkruan Odisenë e Homerit. Arkitektura e Uliksit është një thurje e pabesueshme lidhjesh: romani gëlon nga jehonat e brendshme njerëzore, kujtimet, gjërat e para dhe të dëgjuara, të tretura dhe të metamorfozuara. Njëlloj sikurse edhe Prusti, Xhojsi rishkruan romanin e madh të kujtesës dhe të identitetit të paqëndrueshëm njerëzor. Në këtë libër, i cili ka të gjitha elementet e një enciklopedie dhe të një komedie njerëzore, autori përdor të gjitha stilet, të gjitha nuancat - përfshi edhe ato komike - nga monologu i brendshëm tek ai teatral. Leximi i Uliksit është një prej atyre përvojave përcaktuese që ndryshojnë përceptimin tonë rreth romanit, e njëherazi edhe vizionin tonë rreth botës.

Çmimi: 4000 Lekë
Blije këtë produkt
4000 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Fan Noli (2022)
  • Botuar në: 2022
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 9789928342478
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 983
  • Përmasat e librit: 160 x 225 x 45 mm

Njihu me Autorin

James Joyce -

James Augustine Aloysius Joyce (2 shkurt 1882 - 13 janar 1941) është një autor irlandez i cili konsiderohet si një nga autorët më me influencë në fillimet e shekullit XX. Ai është i njohur me për romanin e tij "Uliksi" (1922), me veprën e shumë diskutuar "Zgjimi i Fineganëve" (1939, përmbledhjen me ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania