Blije këtë produkt
1000 Lekë

Ujku i murrmë, Jeta dhe vepra e Mustafa Qemal Ataturkut ( Botuar nga: Toena në 2020 )

Përkthyesi:  Zana Baroni Harxhi

"Ky ka qenë libri më i rëndësishëm në jetën time." -GAMAL ABDEL NASSER Mustafa Qemal Ataturk, diktatori i madh turk, është një figurë me rëndësi të madhe për botën moderne. Ai bëri në Turqi atë që, në të vërtetë, Nasser-i dhe "burrat e fortë" u përpoqën të bëjnë në vendet e tyre. Ai ishte modeli dhe ideali i tyre. Përveç rëndësisë së madhe historike, ky libër, i botuar për herë të parë në vitin 1933, është gjithashtu një studim magjepsës i një figure jashtëzakonisht komplekse dhe kontradiktore, brenda së cilës vetëdisiplina e hekurt dhe aftësia për vetëbraktisje, qëndronin krah për krah duke përforcuar kësisoj njëra-tjetrën.

Çmimi: 1000 Lekë
Blije këtë produkt
1000 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Toena (2020)
  • Botuar në: 2020
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978 9928 277 61 9
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 350
  • Përmasat e librit: 140 x 202 x 28 mm

Njihu me Autorin

Harold Courtenay Armstrong -

Harold Courtenay Armstrong (1891-1943) ishte një ushtar dhe shkrimtar britanik, i cili, pasi kishte shërbyer si atashe ushtarak në Indi, para Luftës së Parë Botërore, u dërgua në gadishullin Arabik si oficer zbulimi dhe u zu rob në rrethimin e Kut-it. I kapur nga turqit, ai marshoi si i burgosur, nga jugu i ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania