Blije këtë produkt
800 Lekë

Teposhtë ( Botuar nga: Albas në 2021 )

Autori:  Herta Muller
Përkthyesi:  Anna Kove

Vëllimi me tregime Teposhtë është vepra e parë e nobelistes Herta Muller. Këto tregime janë kryesisht autobiografikë, të bazuara në fëmijërinë e autores në fshatin rumun Banat. Vepra mban emrin e tregimit më të gjatë të përmbledhjes, por, në të njëjtën kohë, Teposhtë mund të kuptohet edhe si shthurje morale e vetë personazheve. Në këto tregime thyhet idili i familjes rurale, kur na tregohet për një fëmijëri pa gëzim, shpesh edhe brutale, si dhe për epshin, alkoolizimin dhe lakminë e të rriturve. Përmes një ndërthurjeje të realitetit dhe të fantazisë, të maktheve dhe të qeshurave "të errëta" na zbulohen përshtypjet e një fëmije për jetën, si dhe jeta e trazuar në diktaturën e Qausheskut në Rumani.

Çmimi: 800 Lekë
Blije këtë produkt
800 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Albas (2021)
  • Botuar në: 2021
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 9789928356345
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 154
  • Përmasat e librit: 145 x 210 x 15 mm

Njihu me Autorin

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania