Blije këtë produkt
700 Lekë

Tao te ching. Shtegu dhe virtyti i tij ( Botuar nga: Botime Pema në 2017 )

Autori:  Lao Tzu
Përkthyesi:  Elvi Sidheri

Tao Te Ching është libri më i rëndësishëm i mënyrës së të menduarit dhe filozofisë Taoiste. Ky libër, sipas legjendës, ishte shkruar pak a shumë rreth vitit 600 para Krishtit dhe autor i tij qe Lao Tzu, “Mjeshtri i Vjetër”, për të cilin thuhet se ishte një arkivist i Oborrit Perandorak gjatë Dinastisë Zhou. Autenticiteti i këtyre detajeve megjithatë vijon të mbetet një mister edhe në ditët e sotme. Emri Tao Te Ching mund të përkthehet si “libri i shtegut dhe i virtytit të tij” ose thjesht “Shtegu dhe virtyti i tij”. Tao Te Ching përshkruan forcën, e quajtur “Dao” (Tao), që përbën edhe rregullin e krejt botës. Ajo ështe një forcë kontradiktash, e cila përfaqëson njëkohësisht tërë gjërat e universit.

Çmimi: 700 Lekë
Blije këtë produkt
700 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Botime Pema (2017)
  • Botuar në: 2017
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9951-721-35-6
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 112
  • Përmasat e librit: 132 x 205 x 9 mm

Njihu me Autorin

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania