Blije këtë produkt
1000 Lekë

Superheroi i shkollës publike ( Botuar nga: Bota shqiptare në 2019 )

Përkthyesi:  Nikolla Langore

Keni Rajt është një nxënës mesatar i shkollës nëntëvjeçare që jeton në Uashington DC. Por ai ka tri gjëra kundër: për shkak se e do gjyshen e tij, i kanë ngjitur nofkën “Çuni i Gjyshes”; është i zgjuar sepse gjyshja e detyron të mësojë; dhe është i dhënë pas shahut. Këto fakte mund t’ia bëjnë jetën të vështirë çdo fëmije por Kenin, që shkon në Shkollën Publike Nëntëvjeçare të një lagjeje të varfër, e bëjnë shënjestër të talljeve. Në skenë hyn Çeliku i Pandruzhgzhëm, superheroi që kryen ca punë të dobishme, që nga parandalimi i grabitjeve nga banditë të regjur, te shpëtimi i maceve dhe deri te kujdesi që në rrugët e qytetit e në shkollë të mos e pësojnë fëmijët e dobët e të ngathët. Shkolla Publike Nëntëvjeçare po kalon situata të vështira: pakësim i fondeve, qarkullim i mësuesve e drejtorëve dhe nxënës që nuk mësojnë sa duhet. Ndonëse përpiqet të mos futet në ngatërresa, Keni zhytet gjithnjë e më thellë në to. A do të mund ta nxjerrë prej tyre Çeliku i Pandryzhgzhëm, apo Keni do të gjejë mënyrën për t’ia dalë vetë mbanë? Me dialogët e shkathët e të rrjedhshëm, libri Superheroi i shkollës publike është argëtues dhe mësimdhënës. Keni është fëmijë i dashur dhe marrëdhënia e tij me gjyshen është prekëse. Keni është afrokanoamerikan dhe ka në klasë fëmijë që vinë nga mjedise të shumëllojta raciale dhe etnike, gjë që e pasuron edhe më tej rolin edukues të këtij romani. Lexuesit do të zbaviten edhe nga faqet plot humor me ilustrime, të mbushura me bëma superheronjsh e me ankthe fëmijësh. PËRFUNDIMI: duhet ta blini patjetër.

Çmimi: 1000 Lekë
Blije këtë produkt
1000 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Bota shqiptare (2019)
  • Botuar në: 2019
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978 9928 00 393 5
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 308
  • Përmasat e librit: 140 x 206 x 27 mm

Njihu me Autorin

James Patterson -

James Brendan Patterson (born March 22, 1947) është një autor amerikan. Ai është i njohur kryesisht për romanet e tij rreth Alex Cross, protagonist i serisë Alex Cross. Librat e tij kanë shitur më shumë se 300 milionë kopje dhe që mban rekordin botëror të Ginesit për të qenë personi i parë për të ...

Më shumë rreth autorit

Chris Tebbetts -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania