Blije këtë produkt
700 Lekë

Sprova Admirimesh ( Botuar nga: Zenit në 2019 )

Autori:  Emil Cioran
Përkthyesi:  Balil Gjini

Të rivalizojë Zotin, madje ta tejkalojë atë, thjesht përmes virtytit të gjuhës: e tillë është orvatja heroike e shkrimtarit, specie ambige, i molisur dhe i dalldisur pas vetes, që, duke e braktisur gjendjen e tij të natyrshme, i ka dhënë vetes të drejtën të përjetojë një marramendje sipërane, trallisëse, ndonjëherë të neveritshme. S'ka gjë më mjerane sesa fjala, por bash prej saj ai ngjitet gjer te ndjeshmëria e lumturisë, gjer te prëjtja e skajme, ku është krejtësisht i vetëm, pa ndjesinë më të vogël të shtypjes. Supremja mbërrihet përmes fjalës, përmes vetë këtij simboli të brishtësisë. Për çudi mund të mbërrihet gjithashtu edhe përmes ironisë, me kushtin që kjo, duke e çuar gjer në ekstrem punën e saj rrënimtare, t’i shkaktojë rrëqethje një zoti që punon së prapthi.

Çmimi: 700 Lekë
Blije këtë produkt
700 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Zenit (2019)
  • Botuar në: 2019
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-113-95-5
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 168
  • Përmasat e librit: 135 x 207 x 15 mm

Njihu me Autorin

Emil Cioran -

Emil Cioran ka qene nje filozof dhe eseist Rumun, i cili publikoi librat e tij ne gjuhen Rumune dhe Franceze. Puna e tij eshte etiketuar si filozofi pensimiste depertuese dhe shpesh trajtues i çeshtjeve si vuajtja, shkaterrimi dhe nihilizmit . Lindur : Prill 8, 1911, Rasinari, Romania Vdiq: Qershor 20, 1995, ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania