Blije këtë produkt
1500 Lekë

Spare - në hije ( Botuar nga: Uegen në 2023 )

Autori:  Prince Harry
Përkthyesi:  Orgeta Gjini

Nje prej imazheve me te zjarrta te' shekullit te njezete: dy djem te rinj, dy princa, duke ecur pas arkivolit te se ernes, ndersa bota i shikonte me pikellim dhe tmerr. Ndersa Princeshe Diana u shtri per te pushuar, miliarda njerez pyesnin veten se gfare duhet te men-dojne dhe ndiejne Princi Uilliam dhe Princ Herri dhe, si do te shkonte jeta e tyre qe prej atij gasti. Per Herrin, historia eshte si vijon: Para se te humbiste nenen, princi dymbedhjete vjegar Herri njihej si i shkujdesur, zevendesuesi fatlum i trashegim-tarit me serioz. Dhimbja ndryshoi gjithgka. Ai iuftoi ne shkolle, Iuftoi me zemerimin, vetmine dhe, per shkak se fajesoi shtypin per vdekjen e nenes, Iuftoi te pranonte faktin se jeta e tij ndodhej ne qender te vemendjes. Ne moshen njezetenje vjegare, iu bashkua ushtrise britanike. Disiplina i dha strukture dhe dy turne luftarake e bene hero ne atdhe. Por shpejt u ndje me i humbur se kurre, duke vuajtur nga stresi post-trauma-tik dhe i prirur ndaj sulmeve gjymtuese te panikut. Mbi te gjitha, s'mund te gjente dashurine e vertete. Me pas, njohu Meganin. Bota u perfshi nga romanca kinematografike e giftit dhe u gezua me dasmen e tyre, si ne perralla. Por qe ne fillim, Herri dhe Megani rane pre e shtypit, iu nenshtruan valeve te abuzimit, racizmit dhe genjeshtrave. Duke pare gruan te vuaje, sigurine dhe shendetin e tyre mendor ne rrezik, Herri s'pa asnje menyre tjeter per te parandaluar perserit-jen e historise tragjike, vegse te ikte nga vendi i tij ame. Gjate shekujve, largimi nga Familja Mbreterore perbente nje veprim qe pakkush e pat guxuar. E fundit qe u perpoq, ne fakt, kish qene nena e tij... Per here te pare, Princ Herri tregon historine e tij, duke pershkruar udhetimin me ndershmeri te vertete, te patundur. Nje botim historik, plot dije, zbulese, vete-ekzaminim dhe menguri te fituar me veshtiresi, lidhur ngushte me fuqine e perjetshme te dashurise mbi pikellimin.

Çmimi: 1500 Lekë
Blije këtë produkt
1500 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Uegen (2023)
  • Botuar në: 2023
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 9789928036018
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 430
  • Përmasat e librit: 152 x 230 x 207 mm

Njihu me Autorin

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania