Blije këtë produkt
1200 Lekë

Shtëpia e Matrionës ( Botuar nga: Fan Noli në 2017 )

Përkthyesi:  Nikolla Sudar

Ajo nuk ishte e dhënë pas paraqitjes së hijshme, pas rrobave, me të cilat zbukuroheshin shëmtirat dhe keqbërëset. E pakuptueshme, madje e braktisur edhe nga i shoqi, ishte grua që kishte varrosur gjashtë fëmijë, por jo tiparin e saj të afrimit me njerëzit. Ajo ishte e huaj për të motrat, për kunatat; e quanin qesharake, sepse me naivitet punonte për të tjerët pa interes. Para se të vdiste, nuk kishte synuar të grumbullonte pasuri. Dhia bardhoshe dhe e pistë, macja çalamane dhe fikuset... përbënin pasurinë e saj. Të tërë ne jetuam pranë saj dhe nuk e kuptuam dot se pikërisht ajo ishte shenjtorja, pa të cilën, sipas fjalës së urtë, nuk vlen fshati. As qyteti. Dhe as tërë toka jonë.

Çmimi: 1200 Lekë
Blije këtë produkt
1200 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Fan Noli (2017)
  • Botuar në: 2017
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-203-73-1
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 266
  • Përmasat e librit: 127 x 204 x 16 mm

Njihu me Autorin

Aleksandër Sollzhenjicin -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania