Blije këtë produkt
800 Lekë

Shqipëria, ankthi dhe ëndrra ( Botuar nga: UETPRESS në 2012 )

Autori:  Amik Kasoruho

Ata që kanë patur fatin e mirë të mos e kenë përjetuar Shqipërinë midis viteve 1945-1990, kur të lexojnë këtë kronike të ngjeshur, por tejet të saktë të asaj periudhe gati gjysmëshekullore, ka të ngjarë të mbledhin buzët me përçmim e të thonë: "Bah, ç'përralla po na treguaka ky!" Kurse ata që e kanë përjetuar në kurrizin e tyre, do të thonë: "S'paska rrëfyer as çerekun e atyre që kanë ndodhur në të vërtetë!" Ndoshta kështu do të thonë. Amik Kasoruho depërton me pjekuri dhe kthjelltësi që hera herës të bën shumë përshtypje në ngjarje të koklavitura të viteve të para të kësaj historie, kur bizantinizmi i veprimeve të partisë së E. Hoxhës mbillte gënjeshtra e vdekje rreth e qark për të çarë rrugën drejt rrëmbimit të pushtetit, pa marrë parasysh se ku shkelte.

Çmimi: 800 Lekë
Blije këtë produkt
800 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: UETPRESS (2012)
  • Botuar në: 2012
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-99956-39-77-8
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 257
  • Përmasat e librit: 160 x 228 x 17 mm

Njihu me Autorin

Amik Kasoruho -

Amik Kasoruho (Tiranë,20 nendor 1932 - Tiranë, 4maj 2014). Shkrimtar dhe përkthyes i mirënjohur shqiptar. Jeta Amik Kasoruho lindi në vitin 1932 në Tiranë. Ishte vetëm 17 vjeç kur u arrestua nën akuzën për agjitacion dhe propagandë dhe u dënua me 10 vjet heqje lirie. Pasi doli nga burgu jetoi në ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania