Blije këtë produkt
1200 Lekë

Sërish dashuri ( Botuar nga: Skanderbeg books në 2016 )

Autori:  Doris Lessing
Përkthyesi:  Greta Përgjegji

Sara Durham, një shkrimtare gjashtëdhjetëepesëvjeçare që jeton në Londër, tashmë prej vitesh një grua e ve dhe nënë fëmijësh të rritur, është duke përgatitur me ekipin e saj të teatrit një drame të re, të bazuar në ditarët dhe jetën e Xhuli Varion - një artisteje franzeze e fillimit të shekullit, e cila ka jetuar në Martinike - muzika, pikturat dhe jeta e së cilës, kanë mahnitur shumë njerëz. Por ajo ka qenë një grua e pafat në dashuri, ndaj pasioni dhe pafatësia e saj do të hedhë pahun e vet edhe mbi këtë grup të joshur nga historia e saj dekada më pas. E rrëmbyer nga magjia e dramës që po shkruan dhe që po vihet në skenë në Angli dhe Francë, Sara e gjen një ditë veten 'të helmuar' nga dashuria ndaj Billit, një aktori të ri njëzetetetëvjeçar, dhe më vonë ndaj regjisorit të shfaqjes, Henrit, ndjesi që ndikojnë shumë në jetën e saj dhe gjithë atmosferën e dramës. E gjendur në mesin e këtij shkulmi të beftë, ajo nuk arrin të kuptojë siç duhet në është kjo dashuri apo një valë e prushtë që i përngjan asaj. A mos i vjen kjo ndjesi nga nevoja e rikthimit të atyre emocioneve të tretura dikur bashkë me rininë? A ka njeriu moshë për t'u dashuruar sërish, a mundet Sara Durham të na hapet dhe të na tregojë se ç'ndodh me zemrën dhe kohën e dashurisë? Ky libër është një rrëfim mbi ankthin dhe trandjen që të dhuron emocioni, mbi betejën për të majtur pastërtinë klinike të ndjenjës në çfarëdo moshe që të jesh dhe një anatomi mbi dashurinë dhe forcën e rikthimit të saj në çaste të mbrame kur s'i pret, duke të ridimensionuar sërish kujtimet, të shkuarën, përditën, sentimentet, pasionet, moshën, pamjen, thelbin e kuptimit të karmës tënde dhe raportet me të tjerët rreth teje.

Çmimi: 1200 Lekë
Blije këtë produkt
1200 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Skanderbeg books (2016)
  • Botuar në: 2016
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-221-13-1
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 368
  • Përmasat e librit: 136 x 207 x 19 mm

Njihu me Autorin

Doris Lessing -

Doris Lesing, emir i vërtetë Doris Mej Tajler, (22 tetor 1919 Kermanshah, Persi (Irani i sotëm) – 17 nëntor 2013 Londër) ishte shkrimtare britanike eprozës, dhe fituese e Çmimit Nobel për letërsi, në vitin 2007. Akademia suedee në arsyetimin për ndarjen e çmimit e përshkruan shkrimtaren: »shtytje ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania