Blije këtë produkt
1500 Lekë

Serda këndon në muzgun ditës së Rrëshajave ( Botuar nga: Dituria në 2023 )

Autori:  Miljenko Jergoviç
Përkthyesi:  Xhelal Fejza

Ngjarja qendrore në këtë roman është vrasja e Serda Kapurovës, një vajzë, me moshë dhe kombësi të papërcaktuar, që, edhe pas shumë hetimesh, nuk bëhen të ditura. Serda kërcen dhe këndon në një prej kryqëzimeve të Zagrebit, ku drita e kuqe në semafor zgjat 90 sekonda. Me kengët dhe vallëzimin e saj të ëuditshëm, vajza shkakton grindje dhe buzëqeshje te njerëzit dhe shoferët që kalojne atypari, por fiton edhe ndonjë të hollë prej tyre. Historia në roman është treguar nga pesë kënde të ndryshme: pesë personazhe, me historitë e jetës që të bëjnë për vete dhe që janë të lidhura me Serda Kapurovën. Cili prej tyre e ka përdhunuar, mbytur dhe lënë në një banesë të zbrazët të Zagrebit? Luftërat në territorin e ish-Jugosllavisë nuk vranë vetëm njerëz, nuk shkatërruan thjesht ndërtesa, shtëpi dhe fabrika - ato rrënuan humanizmin te njerëzit.

Çmimi: 1500 Lekë
Blije këtë produkt
1500 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Dituria (2023)
  • Botuar në: 2023
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 9789928366566
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 520
  • Përmasat e librit: 140 x 210 x 38 mm

Njihu me Autorin

Miljenko Jergoviç -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania