Blije këtë produkt
1000 Lekë

Serbët dhe Arbërit - simbioza e tyre në mesjetë ( Botuar nga: Botimet IDK në 2022 )

Autori:  Milan Śufflay
Përkthyesi:  Arben Ndreca

Tek vepra Serbët dhe Arbërit {1925), Sufflay mbështetet në dokumente arkivore, duke bërë jo vetëm analizën paleografike por edhe interpretimin historik të tyre. Pa mëtuar të paraqesë një histori të plotë të arbërve, autori përqendrohet në aspekte të ndrvshme të organizimit shoqëror dhe politik, të ligjeve, ekonomise, traditave. dokeve si dhe të marrëdhënieve me qytetet-republika dhe sundimtarët e ndrvshëm të asaj periudhe. Kjo vepër tashmë ka hyrë në fondin klasik të studimeve arbërore, ajo i paraqitet studiuesve në ketë përkthim të ri e të plotë, në përputhje me origjinalin kroatisht dhe me kujdes të veçantë ndaj aparatit të thukët kritik të origjinalit.

Çmimi: 1000 Lekë
Blije këtë produkt
1000 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Botimet IDK (2022)
  • Botuar në: 2022
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 9789928368027
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 220
  • Përmasat e librit: 140 x 208 x 15 mm

Njihu me Autorin

Milan Śufflay -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania