Blije këtë produkt
1250 Lekë

Selaniku: Qyteti i fantazmave ( Botuar nga: Dituria në 2011 )

Autori:  Mark Mazower
Përkthyesi:  Erblina KërçishtaJulinda Mano

Një përjetim interesant i historisë së ndërlikuar, të lavdishme dhe tragjike të një qyteti me mësime pozitive dhe negative për kohën tonë. “Selaniku, qyteti i fantazmave” trajton historinë e një qyteti ku Lindja takon Perëndimin nën sundimin e sulltanëve osmanë. Se si kjo botë perandorake tolerante dhe aktive e kozmopolitane u shfaq dhe më pas u zhduk nën presionin e nacionalizmit, zjarrit dhe nga dy luftërat botërore, është tema e kësaj elegjie të mrekullueshme për atë që humbi, teksa Europa hyri në epokën e modernizmit.

Çmimi: 1250 Lekë
Blije këtë produkt
1250 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Dituria (2011)
  • Botuar në: 2011
  • ISBN-13: 978-9928-103-10-9
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 632
  • Përmasat e librit: 140 x 208 x 45 mm

Njihu me Autorin

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania