Blije këtë produkt
800 Lekë

Rrënjët e Brazilit ( Botuar nga: AIIS në 2012 )

Përkthyesi:  Blerta Hoxha

Leximi i veprës "Rrënjët e Brazili"t është i domosdoshëm për të gjithë ata që kanë interes të njohin më mirë Brazilin. Eseja e Serzhio Buarke de Holanda është një "klasik i lindur", nëse duam të përdorim shprehjen e bukur të Antonio Kandido. Libri shpjegon dhe paraqet Brazilin. I botuar në vitin 1936 ai mbart gjurmë të kohës së tij, një periudhë intelektualisht pjellore që nxori vepra cilësore mbi formimin historik dhe kulturor të vendit. Por libri dallohet nga veprat e së njëjtës epokë nga perspektiva e tij për të ardhmen, sepse u drejtohet sfidave dhe tranzicionit që po kalonte vendi, mes të shkuarës agrare dhe urbanizimit, trashëgimisë së kolonizimit dhe kohëve të reja, mes oligarkisë dhe premtimit për demokraci. Aktualiteti i veprës qëndron në vlerësimin që jep mbi demokracinë dhe mbi kushtet e lindjes së një kulture demokratike në Brazil.

Çmimi: 800 Lekë
Blije këtë produkt
800 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: AIIS (2012)
  • Botuar në: 2012
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-4125-3-9
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 184
  • Përmasat e librit: 160 x 230 x 10 mm

Njihu me Autorin

Sérgio Buarque de Holanda -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania