Blije këtë produkt
1300 Lekë

Rregullat e Gotit ( Botuar nga: Botimet Living në 2015 )

Autori:  Xhorxh Anastasia
Përkthyesi:  Blendi Lami

RREGULLAT E XHON GOTIT: 1. Sa herë të jetë e nevojshme, vartësit duhet të marrin përsipër krimet për të cilat mund të akuzohen Goti ose familja e tij. 2. Sa herë që të jetë e mundur, përdorni nofka poshtëruese për njerëzit që i keni nën vete. Në këtë mënyrë do të përcaktohet se kush drejton dhe kush duhet të nënshtrohet. 3. Çdo anëtar apo bashkëpunëtor e ka kategorikisht të ndaluar të ketë marrëdhënie seksuale me bashkëshorten, të dashurën apo bijën e ndonjë anëtari tjetër të organizatës. DHE SHUMË TË TJERA! Mafia amerikane mori sistemin e vlerave të komunitetit italo-amerikan dhe e bastardoi atë duke e përdorur për përfitimet e veta. Konceptet e nderit, besnikërisë dhe respektit, koncepte qe vazhdojnë të karakterizojnë pjesën më të madhe të familjeve italo-amerikane, ashtu si makaronat dhe goftet për darkën e së dielës, u deformuan në një kod sjelljeje që u jepte pushtet dhe status gangsterëve dhe mafiozëve. Xhon Goti e luajti mirë këtë lojë. Xhunior Goti e shfrytezoi atë, por asnjëherë nuk diti të luante si duhej. Në mënyrë krejt ironike, Alite, me prindër shqiptarë, e kuptoi këtë lojë më mirë sesa Xhuniori. Mësonte më shumë me kalimin e moshës. Në fillim u tundua dhe u magjeps nga mafia, e tërboi pushteti dhe karizma e familjes Goti, por më pas u abuzua prej saj. Në fund, u shkëput fare. Mos vallë ai bashkëpunoi me drejtesine për të shpëtuar lëkurën? T'i lëmë kësi pyetjesh. Kjo është pjesë e historisë së tij. Por ka më shumë se kaq...

Çmimi: 1300 Lekë
Blije këtë produkt
1300 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Botimet Living (2015)
  • Botuar në: 2015
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978 9928 4236 3 4
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 330
  • Përmasat e librit: 152 x 227 x 24 mm

Njihu me Autorin

Xhorxh Anastasia -

Xhorxh Anastasia ka punuar pwr mw shumë se tridhjetë vjet si reporter investigativ në gazetën "Philadelphia Inquirer". Ai është nip emigrantësh sicilianw që u vendosën në jug të Filadelfias. Është autor i gjashtë librave që përshkruajnë ngjarje të vërteta. Veprat e tij më të spikatura ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania