Blije këtë produkt
800 Lekë

Romeo Dhe Zhulieta ( Botuar nga: Onufri në 2006 )

Përkthyesi:  Alqi Kristo

“Romeo dhe Zhulieta” u shkrua nga Shekspiri rreth viteve 1594-1595. Në krahasim me veprat e tjera dramës “Romeo dhe Zhulieta” duket sikur i mungon thellësia psikologjike dhe kompleksiteti strukturor i tragjedive të mëvonshme të Shekspirit. Kjo është një dramë tragjike, për dashnorët e rinj të pafat, është një vepër e jashtëzakonshme. Një romancë e pamundur, ku temat kryesore janë antiteza midis dashurisë dhe urrejtjes, përdorimi korelativ i polaritetit dritë/errësirë, trajtimi i kohës dhe dhënia e statusit kryesor fatit dhe shfaqjeve të tij në ëndrra, ogure dhe profeci që parashikojnë përfundimin e tij tragjik.

Çmimi: 800 Lekë
Blije këtë produkt
800 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Onufri (2006)
  • Botuar në: 2006
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-10: 99943-42-13-4
  • Formati: me kapak të trashë
  • Nr. faqe: 200
  • Përmasat e librit: 143 x 215 x 15 mm

Njihu me Autorin

William Shakespeare -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania