Blije këtë produkt
5000 Lekë

Romanovët 1613-1918 ( Botuar nga: Botimet 55 në 2017 )

Përkthyesi:  Stavri PoneEduard Sula

Romanovët kanë qenë dinastia me e sukseshme e kohëve moderne, duke sunduar një të gjashtën e sipërfaqes së botës. Si arriti një familje mbretërore të shndërronte një principatë të rrënuar nga lufta në një nga perandoritë më të mëdha të botës? Dhe si e humbi pastaj krejt atë? Kjo është historia e vërtetë e dymbëdhjetë carëve dhe careshave, disa të karakterizuar nga gjenialiteti, disa nga çmenduria, por të gjithë të frymëzuar nga autokracia e shenjtë dhe ambicia perandorake. Kjo kronikë tejet rrëmbyese e Montefiores nxjerr në pah botën e tyre të fshehtë për një etje të pakufishme për pushtet dhe për ndërtimin e një perandorie të pamëshirshme. Ajo është një botë e mbushur me koncpiracione të oborrit mbretëror, rivalitete familjare, dekadencë seksuale dhe ekstravagancë të egër, me një kastë aventurierësh, kurtizanesh, revolucionarësh, dhe poetësh, nga Ivani i Tmershëm deri tek Tolstoi, nga mbretëresha Viktoria deri te Lenini.

Çmimi: 5000 Lekë
Blije këtë produkt
5000 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Botimet 55 (2017)
  • Botuar në: 2017
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-106-41-4
  • Formati: me kapak të trashë
  • Nr. faqe: 1000
  • Përmasat e librit: 180 x 240 x 55 mm

Njihu me Autorin

Simon Sebag Montefiore -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania