Blije këtë produkt
1100 Lekë

Rimendimi i historisë botërore ( Botuar nga: Logos-A në 2020 )

Përkthyesi:  Urim Poshka

Këtë radhë "universiteti alternativ" ua sjell një kryevepër, Rimendimi i historisë botërore, të Marshall G.S. Hodgson [1922-19BB], ish-profesor i historisë nga Universiteti i Chicagos, shkruar qysh në vitet e tij studentore, grupuar më vonë nga Edmund Burke, në tre pjesë: "Europa në kontekstin global", "Islami në kontekstin global" dhe "disiplina e histories botërore" që është botuar pas vdekjes së autorit. Në këtë studim Hodgson, ky "kundërshtues i ndërgjegjshëm" [conscientious objector] trajton historinë globale në përgjithësi dhe atë islame në veçanti", gjithnjë duke sfiduar paradigmën e studimeve qytetërimore, përjashtimizmin dhe supermacizmin perëndimor historik dhe qytetërimor.

Çmimi: 1100 Lekë
Blije këtë produkt
1100 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Logos-A (2020)
  • Botuar në: 2020
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 9789989588426
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 375
  • Përmasat e librit: 170 x 240 x 22 mm

Njihu me Autorin

Marshall G. S Hodgson -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania