Blije këtë produkt
2200 Lekë

Revolucioni grek ( Botuar nga: Botart në 2022 )

Autori:  Mark Mazower
Përkthyesi:  Besnik Rika

...Gjuha shqipe u dha shumë prej te ashtuquajturve 'grekë' dhe 'turq' një mjet të përbashkët komunikimi dhe ndonjeherë një ndjenjë të përbashkët solidariteti, e cila mund të kapërcente ndarjen fetare dhe shpesh minonte fushatat e sulltanit. Me kalimin e kohës, shqiptarët u ndanë midis atyre që ndiqnin çështjen greke dhe atyre që ndoqën sulltanin. Ushtritë otomane në Ballkan i varën shumë shpresat te luftetarët shqiptarë, të krishterë dhe myslimanë, të kontraktuar me një pagë mujore dhe Porta e Lartë shqetësohej me të drejtë rreth pamundësisë për të besuar tek ata. Shqiptarët etnikë gjithashtu ishin në qendër të kryengritjes greke.

Çmimi: 2200 Lekë
Blije këtë produkt
2200 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Botart (2022)
  • Botuar në: 2022
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 9789928341525
  • Formati: me kapak të trashë
  • Nr. faqe: 535
  • Përmasat e librit: 162 x 244 x 52 mm

Njihu me Autorin

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania