Blije këtë produkt
1165 Lekë

Profeti & meditime poetike ( Botuar nga: Albas në 2017 )

Autori:  Kahlil Gibran
Përkthyesi:  Sait N.

Kahlil Gibran artist , shkrimtar dhe poeti arab më i njohur në botë. Lindi në një familje maronite në Liban gjatë sundimit të Perandorisë Osmane, bash në kohën kur atje u emërua mytesarif Vaso pashë Shkodrani (Pashko Vasa). Me të ëmën ,vëllanë dhe motrat mërgoi më 1885 në shtetet e bashkuara . E ëma , Kamileh, ndikoi bindshëm në imagjinatën e tij, me përrallat e legjendat e Libanit dhe historitë nga Bibla. Pesëmbëdhjet vjeç , me shumë sakrifica ,e nisin për tu shkolluar ne Liban, në një shkollë maronite. Pasi kthehet në Boston përballet më vetdijshëm me realitetin e mërgimit dhe të huajtjes nga ritmi i një jete tradicionale, ku koha ecën krahas natyrës .

Çmimi: 1165 Lekë
Blije këtë produkt
1165 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Albas (2017)
  • Botuar në: 2017
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-02-918-8
  • Formati: me kapak të trashë
  • Nr. faqe: 120
  • Përmasat e librit: 190 x 185 x 11 mm

Njihu me Autorin

Kahlil Gibran -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania