Blije këtë produkt
500 Lekë

Posta e Shqypniës ( Botuar nga: Botart në 2011 )

Përkthyesi:  Dr. Edlira Bushati

Ky libër është një përmbledhje me shkrime gjuhësore e letrare-folklorike të albanologut Lambertz, i cili kaloi 3 vjet e më tepër në Shkodër e mbarë Shqipërinë me udhëtime e ekspedita gjuhësore shkencore gjatë 1916-1818. Lambertz-i ka bërë udhëtime dhe eksplorime për ekspeditat gjuhësore e folklorike në krahina të ndryshme të vendit tonë. Nga ana tjetër, ai njihet edhe në publicistikën shqiptare, kryesisht, në gazetën e njohur dygjuhëshe: shqip e gjermanisht, “Posta e Shqypniës”, që botohej në Shkodër midis viteve 1916–1918. Ai ka qenë redaktor për pjesën gjermanisht të këtij organi, së bashku me poetin Gjergj Fishta, dhe ka shkruar 25 artikuj shkencorë divulgativë me objekt historinë e formimin e gjuhës shqipe, studime mbi folklorin shqiptar, gjuhët klasike: greke e latine etj. Libri është përkthyer me një gjuhë të kuptueshme, me frazeologji e leksik të pasur dhe sintaksë të natyrshme të gjuhës shqipe. 

Çmimi: 500 Lekë
Blije këtë produkt
500 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Botart (2011)
  • Botuar në: 2011
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-116-05-5
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 164
  • Përmasat e librit: 144 x 207 x 12 mm

Njihu me Autorin

Maximilian Lambertz -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania