Blije këtë produkt
900 Lekë

Politika me gjuhën e romanit ( Botuar nga: Logos-A në 2020 )

Autori:  Mustafa Özel
Përkthyesi:  Fatmir Sulaj

Njëqind vjet më parë, Ziya Gökalp-i qe shprehur se romani përben "sociologjinë më autentike". Kurse Mustafa Özel, autori i veprës që keni në dorë, Politika me gjuhën e romanit, thekson se "romani reflekton historinë më autentike". [Kaplan, 2Q18] Në këtë vepër, ky filozof i ekonomisë dhe mendimtar i letërsisë bën një analizë të thellë të romanit si një nga tre fiksionet e modernitetit [bashkë me bankënotën dhe kombin). Sipas tij, sikur të mos ishte paraja e shtypur nuk do të kishte kapitalizëm; pa gazetën sdo të lindnin kombet; ndërsa pa romanin nuk do të ishte individi.

Çmimi: 900 Lekë
Blije këtë produkt
900 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Logos-A (2020)
  • Botuar në: 2020
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 9789989588341
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 362
  • Përmasat e librit: 133 x 203 x 25 mm

Njihu me Autorin

Mustafa Özel -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania