Blije këtë produkt
1200 Lekë

Perëndia dorace ( Botuar nga: Dudaj në 2004 )

Autori:  José Saramago
Përkthyesi:  Nasi Lera

"Jose Saramago me parabolat e tij plot imagjinatë, ndjenjë të ngrohë dhe ironi, na jep edhe një mundësi tjetër për të kuptuar një realitet të pakapshëm". Akademia Suedeze e çmimit "Nobel" "Vetëm dashuria - dashuria njerëzore – mund ta shpëtojë njeriun, të ndreqë në njëfarë mënyre të metën e universit. E tille është bindja e thellë e autorit, e cila shpaloset gjatë tërë veprës së tij. Gruaja aty është përherë motori i veprimit dhe mbartësja e kuptimit". Jactjues Fressard “Perëndia dorace" është pa dyshim kryevepra e Jose Saramagos, vepra më e përkthyer e tij, romani që ka fituar më tepër çmime, mes të cilave dhe “Çmimin e Madh të Romanit" të Pen Klubit.

Çmimi: 1200 Lekë
Blije këtë produkt
1200 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Dudaj (2004)
  • Botuar në: 2004
  • ISBN-10: 99927-50-79-0
  • Nr. faqe: 456
  • Përmasat e librit: 130 x 200 x 25 mm

Njihu me Autorin

José Saramago -

José Saramago lindi në vitin 1922 në një familje fermerësh në një fshat të vogël të Azinhagës (Rbatejo) në veri të Lisbonës. Për shkaqe financiare, i ndërpreu studimet dhe punoi si mekanik. Pasi kishte provuar punë të ndryshme në sektorin e shërbimit civil, punoi për dymbëdhjetë vjet për një ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania