Blije këtë produkt
1000 Lekë

Për kë bie kambana ( Botuar nga: Ombra GVG në 2003 )

Autori:  Ernest Hemingway
Përkthyesi:  Pavli Qesku

“...askush nuk është një ishull më vete; çdo njeri është pjesë e kontinentit, një copë tokë e së njëjtës tokë... Vdekja e çdo njeriu rnë pakëson edhe mua, sepse unë jam pjesë e njerëzimit dhe askush s'e di me siguri për kë bie kambana; ajo mund të bjerë edhe për ty.”-Xhon DON. “Unë e njoha Heminguejin në VaIencia, në Kongresin e Shkrimtarëve më të shquar të botës.., isha kureshtar për këtë njeri trupmadh ngarkuar me kamera (se xhironte firma për zhurnalet e kinemave të botës dhe i shiste për t'i ardhur në ndihmë Republikës), të ngarkuar me bomba, me dylbi, me pistoleta, aq sa një shkrimtar tjetër i njohur i tha: -Si shumë t'i rëndojnë supet hekurat, që mban! -Më shumë më rëndojnë mendimet se hekurat, iu përgjigj Ernest Hemingueji.”-Petro MARKO.

Çmimi: 1000 Lekë
Blije këtë produkt
1000 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Ombra GVG (2003)
  • Botuar në: 2003
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 400
  • Përmasat e librit: 136 x 206 x 27 mm

Njihu me Autorin

Ernest Hemingway - 21 Korrik 1899

Ernest Heminguej, lindur nëCicero, Illinois,21 korrik 1899 dhe vdiq i vetëvrarë më 02 .07.1961, Ketchum, Idaho, kujtohet nga të gjitha qarqet artistike si një ndër shkrimtarët më në zë amerikanë të shekullit të XX - të dhe si përfaqësuesi kryesor i Brezit të Humbur.Ai përjetoi thellë tragjedinë e ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania