Blije këtë produkt
600 Lekë

Pensioni Eva ( Botuar nga: Dituria në 2010 )

Autori:  Andrea Camilleri
Përkthyesi:  Amik Kasoruho

Neper dhomat e Pensionit Eva, bordel i fshatit Vigate, kalojne njera pas tjetres figura dhe personazhe provinciale, te ngatheta, tipike per vitet tridhjete ne romanet e paharrueshme te Camillerit. Por shtepite e mbyllura nuk qene vetem molla e ndaluar por edhe joshëse per bemat dhe fantazite erotike te nje" Italie te pergjumur nga ligeshtite e mishit dhe kundermimi i qelbur i fashizmit. Andrea Camilleri vizaton keshtu sfondin apo skenen e plote te nje" romani, ne fillim te bute dhe pastaj mizor.Çdo pesembedhjeteditesh gjashte "cupelinat" e Pensionit nisen dhe menjehere arrijne te tjerat: aty, ne" mes te kenaqesise" se" mishit kalon rinia e Nenes Çiços dhe Jakolinos.Gjithèka fillon si nje loje me te panjohura: seksi, jeta, vete lufta. Gjithçka mbaron ne nje" realitet ku nuk luhet me, poshte" bombave qe rrafshojnë shtepit,trupat, njeriun.Dhe nje rrefim qe kishte filluar si nje kuriozitet rreth seksit mbyllet me shperthimin e dashurise, asaj me" te fortes sesa vdekja, asaj qe eshte e destinuar te" leshoje" ne jete" te" jeteve aromen e parfumit te" vet.

Çmimi: 600 Lekë
Blije këtë produkt
600 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Dituria (2010)
  • Botuar në: 2010
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-99943-46-92-9
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 139
  • Përmasat e librit: 140 x 208 x 10 mm

Njihu me Autorin

Andrea Camilleri -

Andrea Camilleri ka lindur ne Porto Empedocle (Agrigento) me 1925, por prej vitesh jeton ne Rome. Dy jane karrierat e tij kryesore regjizor dhe skenarist ne teater dhe ne RAI ku shquhet per eksperim teatrit absurd dhe , ne moshe por me shume sukses, debutimi si shkrimtar. Nga romanet e tij te pare, Ecuria e gjerave ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania