Blije këtë produkt
1000 Lekë

Pallati i dimrit ( Botuar nga: Morava në 2012 )

Autori:  Eva Stachniak
Përkthyesi:  Edlira F. Mulla

Historia e ngritjes në pushtet në mënyrë të pamëshirshme e Katerinës së Madhe, e parë përmes syve të një vajze të re, e cila ishte përgatitur për të qenë spiune e perandoreshës në Rusinë e shekullit XVIII. Kur Varvarën, një vajzë të re jetime polake, e sollën për të shërbyer në Oborrin vezullues e të rrezikshëm të perandoreshë Elizabetës në Shën Petërburg, atë e mësoi vetë kancelari për mjeshtëri të ndryshme, nga arti i hapjes së çdo dryni tek arti për të bërë dashuri, duke i mësuar mbi gjithçka sesi të rrinte në heshtje dhe të dëgjonte. Shumë shpejt, ajo bëhet "gjuha" e Elizabetës: sytë dhe veshët e saj sekretë. Pastaj Sofia, një princeshë e re dhe e brishtë, vjen nga Prusia si nuse e mundshme për Pjetrin, nipin dhe trashëgimtarin e Elizabetës. E caktuar prej perandoreshës për ta spiunuar, shumë shpejt Varvara bëhet mikja e saj e besuar dhe e ndihmon të bëhet pjesë e takimeve me joshje të ndaluara, ku çdo shkelje mund të konsiderohet tradhti nga ana e Oborrit. Por fati i Sofisë është të bëhet Katerina e Madhe famëkeqe. A janë ambiciet e saj më të larta dhe me pasoja më të mëdha nga sa dyshonte çdokush dhe a do të ndalej ajo përpara ndonjë gjëje për të arritur pushtetin absolut? Duke shpërthyer me hollësitë e periudhës verbuese të jetës në Oborr - modën, ushqimet e dekorin - kjo rrëfenjë e pasionit, tradhtisë dhe hakmarrjes tregon sesi lindi legjenda e Katerinës së Madhe dhe jep një vështrim vjedhurazi e të parezistueshëm përmes vrimës së çelësit për njërën nga dramat më të turbullta e më joshëse të historisë.

Çmimi: 1000 Lekë
Blije këtë produkt
1000 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Morava (2012)
  • Botuar në: 2012
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-120-94-6
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 492
  • Përmasat e librit: 140 x 205 x 30 mm

Njihu me Autorin

Eva Stachniak -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania