Blije këtë produkt
1000 Lekë

Obsesionet, fobitë dhe paranojat ( Botuar nga: Fan Noli në 2008 )

Autori:  Sigmund Freud
Përkthyesi:  Kledia Baçi

Te gratë idetë e papajtueshme të këtij tipi ndeshen sidomos në fushën e eksperiencave e të ndjenjave seksuale. Pacientët kanë një kujtesë shumë të saktë, të cilën nuk do të dëshironin ta kishin, sepse sforcat e tyre për t'u mbrojtur dhe synimi i tyre për ta fshirë këtë gjë i tejkalon kufijtë normalë. Për këtë do të jap disa shembuj të nxjerrë nga vrojtimet e mia: rasti i një vajze që qortonte veten, sepse, ndërsa kuronte të atin e sëmurë, kishte menduar për një djalë që i kishte lënë një përshtypje të lehtë erotike; rasti i një mësueseje që ishte e dashuruar me drejtorin e saj dhe kishte vendosur ta dëbonte këtë mendim tërheqës nga mendja, sepse i dukej i papërshtatshëm me krenarinë e saj, etj, etj.

Çmimi: 1000 Lekë
Blije këtë produkt
1000 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Fan Noli (2008)
  • Botuar në: 2008
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-99943-52-50-0
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 200
  • Përmasat e librit: 145 x 209 x 15 mm

Njihu me Autorin

Sigmund Freud -

Zigmund Frojd psikolog dhe psikiatër austriak. Themelues i psikonalizës. Nga viti 1932 profesor në Vjenë, kurse në vitin 1928 për shkak të hitlerianëve emigroi. Teoria e tij mbi jetën psikike ndikoi jo vetëm në zhvillimin e psikologjisë (Adleri, Jungu e tjerë), por me modifikime të ndryshme dhe ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania