Blije këtë produkt
1000 Lekë

Një takim ( Botuar nga: Dituria në 2023 )

Autori:  Milan Kundera
Përkthyesi:  Mirela KumbaroSaverina Pasho

Kur Paul Valery u zgjodh të ulej, në vitin 1925, në mes të "të pavdekshmëve" të Akademisë Franceze, u detyrua - ai që nuk kishte ndonjë respekt të veçantë për artin e romanit - të shprehte, në fjalën që mbajti, lëvdatat për Anatol Francin, paraardhës i tij. Në një "panegjirik" që u bë legjendar, jo vetëm që ia doli të fliste për Francin pa ia përmendur kurrë emrin, por, me një pabesi të hollë, i krahasoi veprat e tij me ato të Tolstoit, Ibsenit, Zolasë, duke e akuzuar për lehtësinë e tyre. Nuk është çudi, na paralajmëron Kundera: vështirë se romancieri hyn në radhët e atyre që mishërojnë shpirtin e një kombi.

Çmimi: 1000 Lekë
Blije këtë produkt
1000 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Dituria (2023)
  • Botuar në: 2023
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 9789928366511
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 190
  • Përmasat e librit: 140 x 208 x 19 mm

Njihu me Autorin

Milan Kundera -

Milan Kundera lindur më 1 prill të 1929 në Brno, Çeki është shkrimtari më i njohur i Çekisë dhe një nga shkrimtarët më të mirë të kohës. Me origjinë çeke, ai jeton që prej vitit 1975 në Francë dhe në vitin 1981 u bë një francez i naturalizuar. Ai e konsideron veten francez dhe këmbëngul që ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania