Blije këtë produkt
1200 Lekë

Një përvijim i filozofisë ( Botuar nga: UETPRESS në 2015 )

Autori:  Bertrand Russell
Përkthyesi:  Daut Gumeni

“Bertrand Russell është filozof, logjistien, reformator social britanik dhe një nga figurat themeluese të lëvizjes analitike në filozofinë anglo-amerikane, ndonëse për çudi, në vitin 1950, ka marrë çmimin “Nobel” për letërsi. Kontributet e Russell përfshijnë fusha të ndryshme, si logjikë e epistemologji dhe sidomos filozofinë e matematikës. Të gjitha këto kontribute e bëjnë një nga filozofët më të shquar të shekullit XX. Në vitin 1890 Russell-i fillon studimet për Matematikë në Trinity College, Universiteti i Cambridge, por më pas iu kushtua tërësisht filozofisë. Librin “Një përvijim i filozofisë” që po i paraqesim lexuesit shqiptar, e shkroi në fund të viteve ‘20, në një kohë kur ishte i afirmuar si filozof i një natyre të veçantë”, shprehet Ngjela. Vepra është strukturuar në katër pjesë: “Njeriu i vështruar së jashtmi”, “Bota fizike”, “Njeriu i vështruar së brendshmi” dhe “Universi”.

Çmimi: 1200 Lekë
Blije këtë produkt
1200 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: UETPRESS (2015)
  • Botuar në: 2015
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-190-05-5
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 458
  • Përmasat e librit: 134 x 207 x 23 mm

Njihu me Autorin

Bertrand Russell -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania