Blije këtë produkt
400 Lekë

Nietzsche Gjenealogjia, Historia ( Botuar nga: Zenit në 2019 )

Autori:  Michel Foucault
Përkthyesi:  Alment Muho

Kuptimi historik implikon tre përdorime që i kundërvihen pikë për pikë tre modaliteteve platoniane të historisë. Njëri është përdorimi parodik dhe shkatërrues i realitetit, që i kundërvihet temës së histori-remineshencës ose identifikimit në të; tjetri është përdorimi disociativ dhe shkatërrues i identitetit që i kundërvihet histori-vijimësisë ose traditës; i treti është përdorimi flijues dhe shkatërrues i së vërtetës që i kundërvihet histori-njohjes. Sidoqoftë, fjala është t'i bëhet historisë një përdorim që ta çlirojë përgjithmonë nga modeli, njëherësh metafizik dhe antropologjik, i kujtesës.

Çmimi: 400 Lekë
Blije këtë produkt
400 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Zenit (2019)
  • Botuar në: 2019
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-113-81-8
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 56
  • Përmasat e librit: 117 x 170 x 5 mm

Njihu me Autorin

Michel Foucault -

P Paul-Michel Foucault, i njohur me se shumti si Michel Foucault, ka qene nje filozof Francez, historian, terapist social dhe kritik letrar. Teorite e Foucault fillimisht flisnin per marrdhenien midis fuqise dhe diturise dhe se si jane perdorur ato ne kontrollin e shoqerise nepermjet institucioneve shtetrore. ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania