Blije këtë produkt
900 Lekë

Në një cep të lirisë së poshtme ( Botuar nga: Mitrush Kuteli në 2012 )

Autori:  Mitrush Kuteli

“Në tetorin e vjetit të kaluem më ra në dorë tue shpalue libra të ndryshëm nepër stende të ndryshme të panairit ndërkombëtar të Frankfurtit, një libër i ri shqip. Kjo ishte vepra e fundit e Mitrush Kutelit “Në një cep të Ilirisë së Poshtme – Novela.” (Naim Frashëri, Tiranë 1983). Qe ky takim i papritun që më ndali e më shtrëngoi në kambë midis asaj tollovie njerëzish e zhurme. Mun në faqen e parë më banë për vete fjalitë si të ishin shqiptue nga një za i njoftun: “Poshtë, në Drimonë, kish ardhur vera; lart, në malet, ish ende pranverë...”, “Ajri ishte i fortë sa ta prisje me thikë, plot amëza aguliçesh, vjollcash...” -Martin Camaj

Çmimi: 900 Lekë
Blije këtë produkt
900 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Mitrush Kuteli (2012)
  • Botuar në: 2012
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-4117-3-0
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 304
  • Përmasat e librit: 138 x 204 x 16 mm

Njihu me Autorin

Mitrush Kuteli -

Dhimitër Pasko i njohur me pseudonimin Mitrush Kuteli lindi më 13 shtator 1907 në Pogradec, ndërsa vdiq më 4 maj 1967 në Tiranë. Ka qenë shkrimtar, përkthyes dhe ekonomist shqiptar nga Shqipëria. Shkroi nën pseudonimet Mitrush Kuteli, Izedin Jashar Kutrulia dhe Dr. Pas. Mësimet e mesme i kreu në Selanik, ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania