Blije këtë produkt
1000 Lekë

Në kohën e fluturave ( Botuar nga: Dudaj në 2013 )

Autori:  Julia Alvarez
Përkthyesi:  Adrian Beshaj

Më 25 nëntor të vitit 1960, tri motra të bukura u gjetën pranë Jeep-it të tyre të shkatërruar në fund të një humnere në bregdetin verior të Republikës Dominikane. Gazeta zyrtare shtetërore e raportoi vdekjen e tyre si aksidentale. Por nuk përmendi që motra e katërt jetonte ende. Nuk shpjegoi gjithashtu se motrat ishin midis krerëve opozitarë kundër diktaturës së gjeneralit Rafael Leonida Trujillo. Dhe nuk kishte përse ta bënte këtë. Të gjithë i njihnin Las Mariposas(Fluturat). Në këtë roman të jashtëzakonshëm, zërat e katër motrave (Minervës, Patrias, Maria Teresës dhe të mbijetuarës, Dedesë) flasin përmes dekadave për të rrëfyer historitë e tyre, nga kordelet e flokëve dhe sekreteve të fshehura, te kontrabanda e armëve dhe torturat e burgut dhe për të përshkruar tmerret e përditshme të jetës nën sundimin e Trujillo-s.

Çmimi: 1000 Lekë
Blije këtë produkt
1000 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Dudaj (2013)
  • Botuar në: 2013
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-99943-0-312-0
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 413
  • Përmasat e librit: 142 x 200 x 27 mm

Njihu me Autorin

Julia Alvarez -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania