Blije këtë produkt
900 Lekë

Mjeshtra të vjetër ( Botuar nga: Aleph në 2020 )

Autori:  Thomas Bernhard
Përkthyesi:  Doreida Gedaj (Kafexhiu)

Mjeshtrat e vjetër është një rrëfim djallëzisht argëtues për miqësinë mes dy njerëzve në moshë madhore. Për gati tridhjetë vite, Regeri, kritik muzike, është ulur në të njëjtin stol përballë një vepre Tintorettos në muzeumin vjenez të artit, ndërsa mendonte si t'i kundërvihej shoqërisë bashkëkohore, miqëve të tij, artistëve, motit, deri edhe banjave publike. Miku i tij i afërt Aztbacher është ftuar në takim dhe nëpërmjet syve të tij, ne mësojmë edhe më shumë për Regerin - vdekjen tragjike të së shoqes, mendimet e tij vetëvrasëse dhe për rrjedhojë arsyen e vërtetë të takimit. Njëherësh pesimist dhe kaq i gjallë, i hidhur dhe argëtues, Mjeshtrat e vjetër është një portret satirik mjaft i pasur, për kulturën, gjeniun, nacionalizmin, shtresat klasore, vlerën e artit dhe aspiratat njerëzore. "Thomas Bernhard do të mbetet si gjeniu austriak i pasluftës së Dytë Botërore" -The Washington Times

Çmimi: 900 Lekë
Blije këtë produkt
900 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Aleph (2020)
  • Botuar në: 2020
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978 9928 323 05 7
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 204
  • Përmasat e librit: 125 x 206 x 17 mm

Njihu me Autorin

Thomas Bernhard -

Thomas Bernhard 1931-1989 u rrit në Salzburg dhe Vienë, ku studioi muzikë dhe dëshmoi talent të konsiderueshëm. Por më 1957 ai nisi një karrierë të dytë si dramaturg, prozator dhe poet. Do të merrte shumë çmime letrare në Europë (përfshi këtu Çmimin e Shtetit Austriak, Çmimet Bremen, Brüchner dhe ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania