Blije këtë produkt
400 Lekë

Mesnevia. Rrëfenja të zgjedhura ( Botuar nga: Botimet Zambaku në )

Përkthyesi:  Silvester Manaj

Mevlana Xhelaledin Rumiu është një dijetar sufi që ka jetuar në shekullin e XIII, i njohur në të gjithë botën. Vepra e tij më e rëndësishme, "Mesnevia", ka qenë burimi i frymëzimit në ndërtimin e një qytetërimi qindravjeçar, duke i dhënë vazhdimisht jetë dhe gjallëri njerëzimit. Temat që trajtohen brenda këtyre tregimeve janë pikërisht ato vlera universale, që i gjithë njerëzimi i ka pranuar si të përbashkëta. "Mesnevia" ka qenë për një kohë të gjatë motivuesi dhe fabrika e moralit për shekuj me radhë për mbarë njerëzimin.

Çmimi: 400 Lekë
Blije këtë produkt
400 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Botimet Zambaku ()
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-99956-08-49-1
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 96
  • Përmasat e librit: 132 x 198 x 12 mm

Njihu me Autorin

Jalal ad-Din Muhamma Rumi -

Rumi është poeti mistik më i zjarrtë dhe më i thellë i njerëzimit. Praninë përherë në të tanishmen ia mundësojnë fjalët që ai ka hedhur në letër. Ato të befasojnë me dritat e ndezura të një kujtese të gjithësishme, duke e lidhur burimin e gjithçkaje me Thelbin e Shpirtit. Ai është i vetmi ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania