Blije këtë produkt
500 Lekë

Mësimet e mia ( Botuar nga: Onufri në 2012 )

Autori:  Jacques Lacan
Përkthyesi:  Ardian Vehbiu

Metoda e Lacan-it është që të niset nga çfarë dihet nga të gjithë. Pastaj, si pa e kuptuar, me shkathtësi, si duke luajtur, ai na shpalos para syve një ujëvarë konceptesh të habitshme: një mendim që nuk e mendon veten; një të pavetëdijshme që është gjuhë; një gjuhë që rri "në tru, si pezhishkë merimange", një seksualitet që "hap një vrimë tek e vërteta"; një Tjetër ku kjo e vërtetë përurohet; një dëshirë që çlirohet që andej dhe që nuk mund të nxirret më vete veçse me çmimin e një humbjeje, gjithmonë; dhe ideja se të gjitha këto paradokse i përgjigjen një logjike, të dallueshme nga çfarë e quajnë "psikizëm".

Çmimi: 500 Lekë
Blije këtë produkt
500 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Onufri (2012)
  • Botuar në: 2012
  • ISBN-13: 978-9928-164-21-6
  • Nr. faqe: 148
  • Përmasat e librit: 110 x 185 x 10 mm

Njihu me Autorin

Jacques Lacan -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania