Blije këtë produkt
500 Lekë

Mesia i Rremë ( Botuar nga: Fan Noli në 2018 )

Autori:  Erhan Afyoncu
Përkthyesi:  Eduart Caka

... Deri sot në arkivat osmane nuk ishin gjendur dokumente mbi Sabatai Zevin. Kjo është edhe arsyeja që mbi Sabatai Zevin ishin thurur aq shumë teori konspiracioni, saqë është pretenduar se i gjithë dokumentacioni mbi Zevin që ndodhej në arkivat osmane ishte zhdukur. Libri që keni në dorë provon se teza të tilla nuk qëndrojnë dhe se, nëse Arkivi Osman do të hulumtohet me imtësi, do të jetë e lehtë gjetja e dokumenteve tëe shumta mbi Sabatai Zevin. Në këtë punim gjithashtu janë trajtuar edhe çështje si emigrimi i hebrenjve në Turqi, aktivitetet e tyre në vendin tonë dhe personalitete të njohura hebrenjsh që dolën në skenë. Të gjithë këta u trajtuan sipas periudhave përkatëse. Ndërsa pjesa që flet mbi mjekët hebrenj është edhe e para e llojit të vet të cilën e kemi përpiluar në mënyrë të detajuar duke shfrytëzuar burimet e dorës së parë.

Çmimi: 500 Lekë
Blije këtë produkt
500 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Fan Noli (2018)
  • Botuar në: 2018
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-251-83-1
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 240
  • Përmasat e librit: 148 x 205 x 12 mm

Njihu me Autorin

Erhan Afyoncu -

Erhan Afyoncu (1967, Tokat) eshte mje historian, shkrimtare, akademik, programues is a Turkish historian, writer, academician, programmator televiziv dhe gazetare. Ai eshte Rektor I Universitetit shteteror te drejtesise. Lindi: 1967 (52 vjeç), Tokat, Turkey Bashkeshortja: Fatma Afyoncu Librat: Ottoman Empire ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania