Per shkak te situates se Covid-19, porosite jashte Shqiperise jane bllokuar deri ne nje njoftim te dyte.
Faleminderit per mirekuptimin.

Due to Covid-19 situation, orders for out of Albania have been blocked until a further notice.
Thanks for your understanding.

 

 

Blije këtë produkt
1000 Lekë

Me valët e jetës ( Botuar nga: Botimet Kokona në 2003 )

Autori:  Vedat Kokona

“Një vepër e vërtetë artistike ka vlerë për kohën dhe për të ardhmen. Kam shkruar një shënim kritik qysh në vitet ’60 kur doli romani i Vedat Kokonës “Me valët e jetës” dhe tani, kur botimet “Kokona” vendosën ta ribotojnë këtë vepër, pata kënaqësinë të rimerrem me të dhe të shfaq mendime të sotme, pas kaq vjetësh. Romani është botuar disa herë, edhe në Kosovë, është përkthyer në rusisht dhe ka zënë një vend të vetin, të nderuar në prozën romaneske. ...Duke rilexuar “Me valët e jetës” pas një jete të tërë, unë ndjeva një shqipe të kulluar, të rrjedhshme, jo një gjuhë, nxjerrë nga laboratori apo me sqimë të tepruar ndaj neologizmave, por të marra nga gjuha e gjallë e popullit, e krahinës së vet, në disa raste, sepse kështu pasurohet gjuha standarde apo letrare. ...”-Dalan Shapllo

Çmimi: 1000 Lekë
Blije këtë produkt
1000 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Botimet Kokona (2003)
  • Botuar në: 2003
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-10: 99927-726-9-7
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 564
  • Përmasat e librit: 146 x 203 x 38 mm

Njihu me Autorin

Vedat Kokona -

Vedat Kokona (8 gusht 1913 - 14 tetor 1998) ishte një shkrimtar, përkthyes dhe leksikolog shqiptar, i shekullit të 20-të, i njohur edhe për fjalorët e tij të dyfishtë anglisht-shqip dhe frëngjisht-shqip dhe për kontributin e tij në leksikologjinë dhe leksikografinë shqiptare . Vedat Kokona lindi më 8 ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania