Blije këtë produkt
800 Lekë

Me lumin midis ( Botuar nga: Arka e Noes në 2021 )

Autori:  Ngugi Wa Thiong'o
Përkthyesi:  Alina Karaulli

"Me lumin midis" është një histori dashurie e vendosur në periudhën koloniale, njëfarë Romeo dhe Zhuljeta afrikane, ku rrëfehet dashuria midis dy të rinjve të fiseve kundërshtare Gikuju të kreshtave, si dhe përpjekja e tyre për të shuar mërinë e lashtë midis fiseve të tyre. Romani rrëfen Kenian parakoloniale dhe atë koloniale, ardhjen e "një populli të veshur me flutura" të cilët ishin britanikët, sjelljen e kulturës së tyre, fetare dhe administrative. Ndërkohë, popullsia jeton ende me zakonet e vjetra që janë shtylla e mbijetesës së tyre, të forcës, besimit dhe pastërtisë. Përplasja midis dy fiseve është gjithashtu ballafaqimi me kolonizatorët, po aq sa dhe vendimi për t'iu nënshtruar atyre apo të qëndruarit të paepur në besimin e lashtë që i ka udhëhequr.

Çmimi: 800 Lekë
Blije këtë produkt
800 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Arka e Noes (2021)
  • Botuar në: 2021
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978 9928 4639 0 6
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 174
  • Përmasat e librit: 136 x 215 x 17 mm

Njihu me Autorin

Ngugi Wa Thiong'o -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania