Faqja e autorit

Malorie Blackman - 08 Shkurt 1962


Malorie Blackman, një nga shkrimtaret më interesante e me shumë imagjinatë, që shkruan kryesisht per lexuesit e rinj. Autore e mjaft skenarëve televizivë, fitues të Çmimit BAFTA-
Romani i pare i serisë E bardha dhe e zeza pati një sukses të jashtëzakonshëm te lexuesit dhe kritikët britanikë. U perkthye menjëherë në te gjitha gjuhët e Europës dhe meritol mjaft çmime të rëndesishme letrare, përfshirë Children's Book, Sheffield Children's Book dhe Lancashire Children's Book Award. Romani i dytë i kësaj serie, Në teh të thikes, së bashku me Hacker dhe Thief fituan Young Telegraph/Gimme 5 Award, duke e bërë Malorie Blackmanin të vetmen autore, dy here fituese të këtij çmimi. Librat e saj janë përkthyer në 15 gjuhë dhe kanë fituar çmime të shumta edhe në vende të tjera.
Jeton në Kent me bashkëshortin dhe vajzën e saj? Elizabetën.
Më 2005, Malorie u nderua me Çmimin Eleanor Farjeon si mirënjohje për kontributin e shquar në botën e librave për fëmijë. Më 2008, u nderua me një OBE (Urdhri më i lartë i Perandorisë britanike) për shërbimin e saj për letërsinë për të rinjtë.

Shiko librat e autorit

titleToAlt
Çmimi: 900 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 900 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 900 Lekë
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania