Blije këtë produkt
600 Lekë

Mallkimi i grave ( Botuar nga: Dyrrah në 2012 )

Autori:  Viktor Canosinaj

Duke i vendosur ngjarjet në një sfond historik, në vitin 1852, vit kur Ali Pashë Tepelena rrethoi dhe kreu masakër në Kardhiq, autori Canosinaj përmes fiction jep këndvështrimin e tij mbi atë ngjarje dhe personazhet e asaj kohe. Ndërkohë Canosinaj, në veprën e tij, e ka lënë Ali Pashën thuajse në dritë hije, në një rol dytësor. Për të flasin më shumë personazhet e tjera të veprës. Pse pati aq shumë mizori dhe dhunë në kohën e mbretërimit të familjes së Ali Pashës, ç’ndodhte brenda vetë familjes Tepelena? Janë këto disa nga pyetjet që shkrimtari Canosinaj përpiqet t’u japë përgjigje përmes romanit të tij, ku personazhe kryesore janë nëna dhe motra e Ali Pashës. Pikërisht këto dy gra, Hankoja dhe Shanishaja, u rrëmbyen dhe u mbajtën peng në Kardhiq për rreth një muaj duke shkelur kodin shqiptar të sjelljes ndaj grave, dhe nga kjo pengmarrja do të niste më pas hakmarrja e Ali Pashës ndaj Kardhiqit.

Çmimi: 600 Lekë
Blije këtë produkt
600 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Dyrrah (2012)
  • Botuar në: 2012
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978-9928-4073-1-3
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 207
  • Përmasat e librit: 140 x 205 x 15 mm

Njihu me Autorin

Viktor Canosinaj -

Viktor Canosinaj lindi në vitin 1960 në Vlorë. Fëmijërinë dhe rininë i kaloi në qytetin e Durrësit. Pas studimeve universitare ne Gjuhë - Letërsi, punoi mësues letërsie, gazetar dhe përkthyes. Ai gjithashtu ka punuar për kujdesën e fëmijëve në një fshat të SOS-it. Në vitet 70 publikonte poezi dhe ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania