Blije këtë produkt
800 Lekë

Maçoku ( Botuar nga: ILAR në 2020 )

Autori:  Georges Simenon
Përkthyesi:  Albert V. Nikolla

“Furtunë përmbi kokë... Emile Bouin është i sigurtë se gruaja e tij ka helmuar Joseph-in, maçokun e tij. Margarita nuk e kish dashur kurrë kafshën misterioze të burrit. Ajo donte papagallin e saj. Dhe pas gjetjes së trupit të maces së ngordhur në bodrum, rrallën e ka papagalli. Një buqetë me pupla shumëngjyrëshe të gjakosura, në vend të trëndafilave është "dhurata" zotërisë Bouin për damën e tij, një mëngjes zakonshëm parisian. Lufta është shpallur, në heshtje, me urrejtje, hamendje e trillime rreth e rrotull. Urrejtja do ta ndajë çiftin e vjetër, të martuar vonë, apo do ti bashkojë më shumë se kurrë? Çdonjëri noton në një urrejtje ndaj tjetrit, që i çon në një tunel me ditë të errëta, pa shpirt jete, ose më saktë në një monotoni shtypëse. Gjithë entuziazmi për jetën ka humbur, për tu zëvendësuar nga mungesa e besimit reciprok. Si mund të dilet nga një situatë e tillë? Simenoni sjell në perfeksion artin e "romanit gri". Vërtetësi që vret ...” –Pierre Maury, Gazeta “Le soir”

Çmimi: 800 Lekë
Blije këtë produkt
800 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: ILAR (2020)
  • Botuar në: 2020
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 978 99956 07 44 9
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 200
  • Përmasat e librit: 137 x 205 x 12 mm

Njihu me Autorin

Georges Simenon -

 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania