Blije këtë produkt
800 Lekë

Luani dhe njëbrirëshi - dhe ese të tjera ( Botuar nga: Shtëpia e Librit & Komunikimit në 2022 )

Autori:  George Orwell
Përkthyesi:  Gjergj Erebara

...një aeroplan bombardues është i barabartë në çmim me pesëdhjetë autovetura të vogla, ose tetëdhjetë mijë palë çorape mëndafshi, apo një milion bukë. Dukshëm nuk është e mundur të kesh shumë avionë bombardues pa e ulur standardin kombëtar të jetesës. Luani dhe njëbrirëshi Ja ku isha unë, njeriu i bardhë me pushkën e tij, duke qëndruar para një turme vendasish të paarmatosur, në dukje aktori kryesor në skenë; por në realitet unë isha vetëm një kukull absurde, që shtyhesha para e pas nga vullneti i këtyre fytyrave të verdha. Përceptova në këtë çast se kur njeriu i bardhë kthehet në tiran, është liria e atij vetë ajo që shkatërrohet. Të vrasësh një elefant.

Çmimi: 800 Lekë
Blije këtë produkt
800 Lekë

Detajet e Librit

  • Shtëpia Botuese: Shtëpia e Librit & Komunikimit (2022)
  • Botuar në: 2022
  • Gjuha e publikimit: Shqip
  • ISBN-13: 9789928472809
  • Formati: me kapak të hollë
  • Nr. faqe: 204
  • Përmasat e librit: 112 x 175 x 17 mm

Njihu me Autorin

George Orwell -

EricArthurBlair (25 qershor 1903-21 Januar 1950), i njohur më mirë me pseudonimin George Orwell, çfarë një English novelist, eseistit, gazetari dhe kritiku. Puna e tij është shënuar me prozë kulluar, ndërgjegjësimin e padrejtësisë sociale, kundërshtimit të totalitarizmit, dhe mbështetje të hapur ndaj ...

Më shumë rreth autorit
 
Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania