titleToAlt
Kjo sagë magjepsëse e shkrimtares së mirënjohur ADRIANA TRIGIANI, vendoset në fillimin e viteve '40 dhe gjatë Luftës së Dytë Botërore, në kohën e lulëzimit të grupeve muzikore. Shikrimtarja rrëfen historinë e dy të rinjve të talentuar që vijnë nga shtresa punëtore, por me dëshirën e zjarrtë për të çarë në rrugën së muzikës dhe për t;u bërë të famshëm. Kiki dhe Saverio arrijnë që të bashkohen me grupet legjendare të Glen Millerit, Tom Dorsit dhe Ben Gudmanit. Karriera e tyre arrin kulmin në të kënduarin live, nëpër klube por edhe në radio dhe televizione. Kur fama e tyre ka arritur kulmin, ata duhet të bëjnë një zgjedhje të rëndësishme. Kush prej tyre duhet të sakrifikojë artin në emër të familjes dhe cili do të vazhdojë të ndjekë shkallët e karrierës? Nga bregu i Xhersit, në Las Vegas, pastaj në Hollivud dhe me të gjitha gjarpërimet që sjell jeta, kjo histori që kapërcen kohën dhe vendin është plot gjallëri dhe ngjyra historike duke ruajtur në thelbin e saj, muzikën më të bukur të atyre viteve nostalgjike. Romani 'GRUAJA E TONIT" është një epikë dramatike e mrekullueshme e jetës në një familje tradicionale italiane, e cila pëson ndryshime tronditëse dhe me ritme të shpejta. Kjo histori e shkëlqyer njerëzore; me personazhe të paharrueshme me një botë të pasur shpirtërore, nxjerr në pah cilësitë e shkrimtares Adriana Trigiani, për të rrëfyer deri në detaje, dhimbjen, dashurinë dhe psikologjinë familjare.
Çmimi: 1400 Lekë
titleToAlt
Laura, vogëlushja pesëvjeçare, ka lindur në një nga kampet e internimit te Stalinit në Siberi. Ajo dhe prindërit e saj janë duke u kthyer per në Letoni, një vend që Laura e njeh vetem nga përshkrimet e mrekullueshme gjatë kohës kur ishin në Gulag. lmazhi që ajo ka krijuar mbi Letoninë nga tregimet e prinderve dhe asaj se çfarë sheh në të vërtetë kur mbrrin në këtë vend, nuk kanë asgjë të perbashkët. Pavarësish zhgënjimit befasues rreth Letonisë së "ëndrrave", të imagjinuar nga rrëfimet, ajo 'eshtë e detyruar ta pranojë këtë realitet dramatik. Pak para se të vdiste, gjyshi i kishte lënë Laurës amanet një unazë, të cilen duhet të ia dorëzojë "kur të kthehet", Reinisit [xhaxhai i saj], të zhdukur pa gjurmë në kampet e internimit ne Siberi. Ajo është e motivuar që ta përmbushë këtë premtim. Ky libër me nota të shumta autobiografike, që është shkruar ne një gjubë të pasur, tregon historine e një vajze që zhvendoset mes botëve, me shpresën për të gjetur një atdhe që ajo mund ta quajë shtëpi. Veprat e Mara Zalites nuk i takojnë vetëm kulturës Letoneze. Ato konsiderohen si pasuri e të gjithë lexuesve nepër botë... sepse ajo denoncon tmerret dhe krimet e regjimit totalitar, duke permbushur nëpërmjet rrëfimit, edhe misionin e saj social.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 500 Lekë
titleToAlt
Romani i Natsuo Kirino "Përtej" tregon një histori rrëqethëse krimi në periferi të Tokios. Katër gra punojnë në turnin e natës në një fabrikë ku përgatiten dhe paketohen ushqime të gatshme. Të ngarkuara deri në fyt me punë dhe me borxhe, të izoluara nga bashkëshortët dhe fërnijët, të gjitha ëndërrojnë të gjejnë një zgjidhje në jetën e tyre pa rrugëdalje. Një nënë e re në kulmin e dëshpërimit vret bashkëshortin e saj imoral dhe kumarxhi dhe i rrëfen krimin njërës prej kolegeve të saj, Masako Katorit. Masako e ndihmon shoqen e saj duke kërkuar ndihmën e shoqeve të tjera që të copëtojnë trupin dhe të zhdukin provat pa lënë asnjë gjurmë të viktimës. Kur policia zbulon disa pjesë të trupit, problemet ndërlikohen edhe më shumë. Katërgratë, bashkëpunëtore në krim, përveç policisë duhet të shqetësohen edhe për një fajdexhi që ka lidhje me jakuzan, i cili pasi zbulon sekretin e tyre do ta përdorë për përfitimet e veta. Romani merr një kthesë të papritur tensionuese kur katër gratë vihen në shënjestren e pamëshirshme të pronarit të një klubi nate, të cilit policia i ka ngarkuar krimin. Për shkaktë tyre ai ka humbur gjithçka dhe tani është i etur për hakmarrje. "Përtej" është një thriller psikologjik që zbulon skutat më të errëta të shpirtit njerëzor, një përkujtues turbullues që dëshira e dëshpëruar për liri mund të bëjë edhe njeriun më të zakonshëm të bëjë të paimagjinueshmen. Natsuo Kirino, e quajtur ndryshe si "mbretëresha e romaneve të krimit japonez" zotëron me mjeshtëri humorin e zi në këtë narratim gozhdues por edhe kompleks, e cila kombinon një vështrim bindës në botën e hikshme të jakuzës me një portretizim të shkëlqyer të psikologjisë së krimit të dhunshëm.
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
"Shpirtra të flakur" nga HWANG SOK-YONG është një kritikë e hapur ndaj shoqërisë moderne, përdorimit që ajo i bën individit dhe braktisjes së tij si diçka pa vlerë. Ngjarjet na çojnë në periferitë e Seulit, metropolit të Koresë së Jugut dhe "mrekullisë së lumit Han", duke na lejuar që të kuptojmë se çfarë fshihet pas zhvillimit të shpejtë ekonomik të vendit. Romani na zbulon në detaje të imtësishme edhe anën pikëlluese të 'kësaj bote: rritjen e vazhdueshme të malit të plehrave që ngrihet çdo ditë e më shumë para syve tanë. Në qendër të romanit është "Sypordha", një katërmbëdhjetë vjeçar "metropolitan" i cili zhvendoset bashkë me nënën e tij në barakat e varfra të komunitetit të Naxhidos, i quajtur ndryshe Ishulli i Luleve, sepse babain ia kanë internuar në një kamp riedukimi. Edhe pse është një vend me bimësi të pasur shërben si qendër e grumbullimit dhe përpunimit të plehrave. Personazhet janë të detyruar të sigurojnë jetesën e tyre duke rrëmuar çdo ditë në mbeturinat që hedhin njerëzit. Shpirtrat e tyre, të flakur dhe të përbuzur nga kjo bote, arrijnë të krijoj- në një mikroklimë të pasur dhe situata tragji-komike, që shërbejnë si testament për zhvillimin dhe inte-grimin e pashmangshëm të tyre me pjesën tjetër të shoqërisë.
Çmimi: 700 Lekë
titleToAlt
Jonas Ebeneser është një njeri me një kompulsionin për të rregulluar gjërat, por duket sikur nuk është në gjendje të rregullojë jetën e tij. Pesëdhjetë vjeç, i divorcuar dhe në mëshirë të fatit, ai së fundmi zbulon se nuk është babai biologjik i vajzës së tij. Jonas bie në krizë ekzistenciale, duke humbur kështu dëshirën për të jetuar. Teksa takon mamanë e moshuar në azilin e pleqve, Jonas mendon fshehtësisht se si. kur dhe ku t'i japë fund vuatjeve të tij. I dëshpëruar, ai harton një plan të sigurtë veprimi: të blejë vetëm një biletë vajtje me desitinacion një vend kaotik, të rrënuar nga Iufta për t'i dhënë fund gjithçkaje. Por me të arritur në Hotel "'Silence", ai kupton se plani i tij - dhe anonimiteti i tij - fillojnë të veniten nën një dritë të re shprese. Tanimë ka gjëra të tjera që kërkojnë vëmendjen e tij si hoteli i dëmtuar, stafi që e drejton atë, dhe vizitorët e pazakontë. Jonas shumë shpejt gjendet para një dileme: ai duhet të vendosë në qoftë se në të vërtetë kërkon të lerë gjithçka pas, apo t'i japë jetës një shans të dytë, pavarësisht udhës së papritur që i shtrohet para... Hotel "Silence" është një celebrim i mundësive të pafundme të jetës, të transformimeve dhe shanseve të dyta
Çmimi: 700 Lekë
titleToAlt
Në këtë roman, autori ndërton ngjarje që ndërthuren me njëra tjetrën, me të tashmen dhe të shkuarën e tyre, duke krijuar histori e cila të shtyn për ta ndjekur me vëmendje rrjedhën e subjektit. Samueli, protagonisti i romanit është një djalë vetmitar, i mënjanuar nga shoqëria dhe i detyruar që të përjetojë pasojat e vendimeve dhe sjelljeve të të tjerëve. Gjendja e tij psikologjike rëndohet edhe më shumë mbas vdekjes së nënës, të cilën qëllimisht autori e ka lënë pa emër. Duke e vizatuar Samuelin si viktimë shoqërore, Casha ndërton marrëdhënie aktive mes lexuesve dhe personazheve të tjerë të veprës, për të zbuluar nëse ata do të ia dalin mbanë për të thyer zinxhirët në të cilën i ka mbërthyer fati. Mes personazheve të tjerë është edhe Kristina një grua e thjeshtë e edukuar dhe rritur në një ambient me parime fetare, por që nuk e ka njohur dashurinë e bashkëshortit. Ajo besonte se misioni i saj si grua ishte kujdesi për familjen, edukimi i fëmijëve dhe shërbimi ndaj bashkëshortit. Por kur edhe ky rol iu mohua; ajo përjeton zhgënjime të thella dhe shtëpia e bukur e ndërtuar nga burri i saj ishte kthyer në një burg. Vepra e Casha-s, me një galeri komplekse personazhesh është një thirrje për reflektim shoqëror.
Çmimi: 700 Lekë
titleToAlt
Në vitin 1978 Jean Sasson u zgjodh për të punuar në spitalin mbretëror më prestigjioz në Lindjen e Mesme, Spitali i Specialiteteve të Mbretit Faisal dhe Qëndra Kërkimore në kryeqytetin Saudit Riad. Shumë shpejt ajo u bë Koordinatore Administrative e Çështjeve Mjekësore dhe asistente personale e drejtorit mjekësor dhe ekzekutiv tëspitalit, Dr. Nizar Feteih. Nëpërmjet lidhjeve miqësore të tij; ajo u njoh me pjesëtarë të ndryshëm të familjes mbretërore saudite duke përfshirë vetë Mbretin Khalid dhe Princin e Kurorës Fah’d; i cili u bë mbret mbas vdekjes së Khalidit në vitin 1982. Duke intensifikuar komunikimet me personalitetet më të larta të këtij vendi në vitin 1983 krijoi miqësi të ngushtë me Sulltanën një princeshë tjetër mbre¬tërore. Njohja dhe miqësia që pati me Princeshën Sulltana; besimi që ajo krijoi për ti rrëfyer historitë personale intimitetet, jetën dhe marrëdhëniet brënda oborrit mbretëror i shërbyen për të botuar serinë e famshme të Princeshës Sulltana.
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Me 5 maj t'atij viti e pyeta Marie Laure Colson, gazetare e Liberation - it të Parisit: - Ç'mund të ndodhë me Parisin në se popullsia do t;i dhjetëfishohej menjëherë - Apokalips; - foli menjëherë ajo. - Ja; këtu s’po ndodh asgjë, - ia ktheva unë. - Ose; po ndodh diçka fort e bukur. Banorët e Kukësit po shkruajnë historinë e pangjashme të humanizmit në fundin e shekullit XX. Banorët e përhershëm si dhe banorët e rinj; që ndejtën përkohësisht në këtë qytet ose bujtësit e përkohshëm, bujtës dhjetë herë më shumë se banorët e vetë qytetit e kthyen atë në qytet - shtet në një vend të tillë ku çdokush që në lirësinë e vet dhe për asnjë çast s;e ndjeu vetin se qe i tepërt. Në mbrëmjen e 12 qershorit të atij viti, një vajzë e vogël, quhej Egzone; më thoshte: ffNesër po shkojmë n’Kosovë se asht çelë Kosova njejtë si me u çelë dita a nji mot i mirë.
Çmimi: 700 Lekë
titleToAlt
Permbledhja "HistoriKineze" u dedikohet te gjithe atyre qe e duan letersine dhe historine dhe qe duan ta njohin edhe me shume Kinen. Sot, eshte shume e lehte qe te marresh informacion per nje vend nepermjet televizionit, lundrimit ne internet, apo duke prekur ekranin e celularit, por, ne besojme se Antologjia e Prozes Kineze qe keni ne duar, e para e ketij lloji ne botimet shqiptare, do ta beje edhe me te prekshem dhe do ta sjelle akoma edhe me afer lexuesit, nga sa e paraqesin mediat, analistet politike, arkivat apo muzete, te shkuaren dhe te tashmen e Kines. Keto histori, zbulojne nje pjese te rendesi-shme te psikologjise dhe pasurise shpirterore te popullit kinez, te cilen nuk kemi pa-sur rastin ta njohim me pare.
Çmimi: 1400 Lekë
titleToAlt
... realiteti i sotem eshte gjithnje edhe me afer me fantashkencen ose mund te themi se po perseritet nje fenomen qe duket se eshte klonuar nga letersia. I referohem atij motivi te perhershem te megalomanise, asaj teme letrare qe lind nga joshja per obsesionin e nje individi te vetem per te dominuar boten (thjesht te zoteroje, gje qe eshte e ndryshme nga administrimi apo qeverisja), ato mbeturina te" fantashkences qe behen realitet si ne tmerrin historik te nje Adolf Hitleri. ...eshte e mjaftueshme te nenvizohet qe ne kete bote te polarizuar plotesisht, reagimet perballe cdo kercenimi ndaj sigurise dhe akoma me shume ndaj mbijeteses te shoqerise njerezore, nuk mund te jene vecse te ndryshme, disa te percaktuara nga histori te padrejta aleancash globale, disa te tjera nga veprime militanteske ideologjike, fetare, racore e keshtu me radhe. Çfaredo veprimi, ose mosveprimi qe inkurajon pandeshkueshmerine, implikon nenshtrimin e tere botes ndaj nje regjimi frike. Ky pohim ben te mundur mbeshtetjen ne kuader te nje veprimi kolektive qe mund t'i mbajme ende te gjalla shpresat per mbijetesen e njerezimit.
Çmimi: 600 Lekë
titleToAlt
"Fuqia e vërtetë e Laurence qëndron në aftësinë për të ringjallur me perpikmëri atë emocion kaq të njohur, tmerrin e jetimes, guximin e krisur të adoleshentes, zemërimin dhe urrejten për veten, dobësinë e të moshuarve, brishtësinë e të mposhturve. 'Falltarët" është një tjetër vepër, pjesë e veprave klasike të rrënjosura thellë në traditën më të mirë të romanit."
Çmimi: 1500 Lekë
titleToAlt
John preferon te hedhe nje veshtrim tek te vetmuarit dhe te braktisurit. Ekziston nje cilesi e perjetshme dhe sensuale ne prozen e John-it dhe nje hije ngjethese ankthi qe ngerthen keto jete te skicuara. "Gara e qenve" merr jete me nje levizje, botet e mistershme te erresires ne striptizat dhe klubet e xhazit dalin ne pah permes prozes se bute qe i ben imazhet kaq te gjalla saqe lene mbresa dhe vazhdojne te jehojne ne erresiren qe vijon. "WALES ARTS REVIEW"
Çmimi: 700 Lekë
titleToAlt
Ky liber nuk eshte per te gjithe shqiptaret. Kush nuk duhet ta lexoje kete liber? Kete liber nuk duhet ta lexojne ata politikane shqiptare te cilet, pasi regjistrohen si te tille, pra pasi regjistrohen si shqiptare ne gjendjen civile, ne jete veprojne ndryshe. Ne jete ata ndihen me mire proserbe, progreke, proitaliane etj,etj sipas interesave ekonomiko-financiare apo mbeshtetjes qe u jepet per te qendruar apo per te ardhur ne pushtet. Ata jane shqiptare ne statistike dhe te huaj ne mentalitet. Eshte nje fenomen, qe konkludohet, qofte edhe ne nje fjali, por nuk ndodh ne nje dite. Dhe nuk ndodh ne nje dite per shume arsye. Ate qe ne gjuhen e psikologjise e konsiderojme tjetersim te njeriut, ndersa ne gjuhen e perditshme perdorim shprehjen 'ishte bere tjeter njeri', pra ky proces, nuk ndodh brenda dites apo nje muaji. Eshte i gjate…
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Ne nje fshat te varfer te Alentezhos, autori vizaton figura njerezish, te ashpersuar nga uria dhe puna, nga dashuria, xhelozia dhe dhuna: bariu i heshtur qe sheh boten t'i shkermoqet kur djalli i peshperit qe gruaja e mashtron; gruaja e Jozefit, e vuajtur deri ne pamundesi; Gabrieli i vjeter dhe i mencur, i besuar dhe keshilltar; vellezerit siameze Elia dhe Moisiu; vete Djalli, etj. Karakteret e Peixoto-s jane" universale, sic eshte shpresa e tij perballe veshtiresive. Paradoksalisht, edhe pse autori e vendos ngjarjen ne nje fshat te varfer te Portugalise, ky fshat mund te jete kudo, mund te jete cdo fshat i varfer e i pjekur nga dielli, qe jeton me historite dhe ngjarjet e tij ashtu si ne cdo vend te botes.
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Andreas i ishte komunikuar për të përgatitur dhe derdhur në bronz një nga veprat e tij, fituese e konkursit kombëtar. Kjo ishte hera e dytë kur do të udhëtonte përsëri për në vendin fqinj, përtej detit. Në këtë udhëtim do ta shoqëronte edhe Elena. Të dy udhëtuan me avion drejt vendit tjetër, disa ditë; pasi ishte nisur maketi i veprës. Andrea kishte bujtur në pension dhe Xhuzepinës i kishte prezantuar Elenën, me fjalët "Mikja ime; kjo është gruaja ime". Tek përshëndeteshin i kishte përshpëritur dobët pranë veshit, që Elena nuk duhej të dinte asgjë rreth lidhjes së tij me Aurelian. Xhuzepina kishte pohuar heshtjen, duke i rrahur shpatullat dhe buzëqeshur. Zemra e një gruaje është streha më e sigurtë e të fshehtave dhe sekretit që servir jeta. Ajo eshtë oaz ku rriten ndjenjat e bukura dhe fisnike por njëkohësisht është edhe kapaku i një pusi të thellë. Xhuzepina u lumturua për mikun e saj që kishte gjetur një liman të qetë, pas një udhëtimi në një det të trazuar të jetës.
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 4500 Lekë
titleToAlt
Brajan Sukaj përdor një stil unik, me fjalor të përzgjedhur e të pasur dhe figura stilistike të panumerta, të cilat i shtojnë dozën artistike romanit të tij. Ky roman i pazakontë, në të cilin nuk percaktohet drejtperdrejt as koha e as hapësira, e aq më tepër personazhet mbeten të paemërtuar, duke e humbur kështu nevojën e përshfaqjes, por duke i dhënë rëndësi ngjarjeve dhe përmbajtjes së vërtetë. Siç mund të kuptohet edhe nga titulli, gjithcka lind me ardhjen në jetë të një fëmije me tipare të çuditshme, me shtatë gishta, nofulla të mëdha dhe sy të shkëlqyeshëm. Nëna e re, e cila trembej prej turmës po aq sa donte të birin, punonte, sakrifikonte dhe mundohej me mish e me shpirt për të plotësuar çdo gjë për djalin e saj të vetëm. Kulmi i romanit arrihet kur gruaja kryen një vjedhje për të plotësuar nevojat e të birit për barna dhe akuzat, gjyqi dhe gjykimi, të kthejnë edhe një herë ndër mend forcën e turmës, padijes dhe pashpirtësisë së brohorimave për dënim. Gjykatesi, një burrë i arsyeshëm, korrekt dhe i drejtë, por me një fund tragjik për shkak të rrethanave, gati sa nuk e tregoi hapur se një nënë nuk mund të dënohet as për hajdutëri, nëse këtë të fundit e kryen për të shpëtuar jetën e fëmijës së saj. Gjithçka merr për kot në këtë qytet, i cili në fund pushtohet nga flakët, si për të treguar se xhindtë kanë një kujtesë të dobët historike.
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Të grumbullosh një milionshin e parë në mënyrë të ligjshme është e vështirë. Të bësh një milionshin e parë në mënyrë jo të ligjshme është pak më e lehtë.Të ruash një milionshin e parë,ndoshta është operacioni më i vështirë.Henrik Metiksi ishte prej atyre njerëzve të rrallë, që i kishte menaxhuar të treja këto situata. Edhe pse një milionshi i parë i ligjshëm ishte grumbulluar mbas një milionshit që kishte përfituar në rrugë jo të ligjshme,ajo që e bëri atë të ishte një hap të tjerëve ishte fakti që ai arriti ti mbante në kontroll këto para.
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
Ann-Helen Laestadius gazetare dhe shkrimtare suedeze, ka lindur në vitin 1971. Romani “Një e dhjetë” është pritur me shumë interes nga lexuesit dhe kritika dhe është vlerësuar me "August Prize 2016".Laestadius jeton në Stokholm.Ky roman në vitin 2016 ishte një nga veprat e zgjedhura për “Norrlands Literary Award’’. Ndërsa në vitin 2017 është vlerësuar me "The Nordic Literary Prize".
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Ki-Hyon njeri epsharak dhe i cekët, vuan nga ndjenja e fajit dhe përgjegjësia ndaj vëllait të tij më të madh, U-Hyon, i cili ka humbur të dyja këmbët në një aksident në ushtri. Ai është egoist dhe lakmitar dhe bëhet pjesë e një histo¬rie dashurie mes të vëllait dhe të dashurës së tij, Sunmi. Për shkak të këtyre marrëdhënieve emocionale, paragraf mbas paragrafi zbulojmë një realitet marrëdhëniesh gati të pabesueshme.Kjo mund të jetë një histori dashurie, më e çuditshmja që mund të keni lexuar, dhe që duket sikur endet në domenet e prozës së Murakamit, Borgesit apo Kafkës, e që ju bën të përjetoni ankth dhe trishtim. Lee Seung-U na kujton se dashuria mund të vijë në forma të ndryshme, por megjithatë është një forcë që na bashkon të gjithëve... pavarësisht nëse duam apo jo
Çmimi: 800 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Ky është një roman atipitik, pa vrasje dhe vrasës për tu zbuluar, por fakti mbetet se ai është shkruar me një ironi rherëse për racën njerëzore së cilës ne i përkasim.
Çmimi: 800 Lekë

 

Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania