titleToAlt
Kajl Mekavoji zotëron një mendje juridike të shquar. I pashem dhe i dashur, ai ka një të ardhme të ndritshme, Por ka edhe një të fshehtë të errët që mund ti shkatërrojë ëndrrat, karrierën madje dhe jetën. Një natë e fshehta i përplaset në fytyrë. Njerëzit që e takojnë Kajlin kanë një vidjo kompromentuese dhe do ta përdorin për ta shkatërruar- po të mos bëjë saktësisht çfarë i thonë ata. Ajo çka i propozojnë Kajlit është një gjë për të cilën një jurist i ri ambicioz do të bënte të pa mundurën: një punë në Manhatan si bashkëpunëtor në firmën juridike më të madhe të botës. Nëse Kajli pranon, shumë shpejt do të bëhet partner i firmë dhe do të fitojë pasuri. Por ka një kleçkë. Kajli nuk do të punojë për firmën poe kundër saj në një konflikt ndërmet dy kontaktuesve të fuqishëm të mbrojtjes, që vlen miliarda. Tani Kajli gjendet i kapur midis forcave kriminale që e manipulojnë atë, Fbi dhe firmës së tij- në një komplot të keq , nga i cili edhe Kajli me gjithë zgjuarsinë, shkathtësinë e trimërinë e tij, mund të mos jetë në gjendje të shpëtojë i gjallë.
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
NJË NJERI I PAFAJSHËM ËSHTË DUKE U EKZEKUTUAR. VETËM FAJTORI MUND TA SHPËTOJË. Për çdo njeri të pafajshëm të burgosur, ekziston një fajtor i lirë. Ai nuk e kupton se si policët dhe prokurorët kanë kapur njeriun e gabuar dhe, natyrisht, as që i bëhet vonë për këtë, i mjafton t'i gëzohet fatit të tij të mirë. Koha kalon dhe ai e kupton që gabimi nuk do të korrigjohet; autoritetet besojnë tek ajo që po bëjnë dhe janë të vendosura të përftojnë një dënim. Fajtori mund të arrijë deri atje, sa ta shohë gjyqin e personit të akuzuar gabimisht per krimin e kryer nga ai vetë. Vendimi i fajësisë së tjetrit e lehtëson. Qesh kur policët dhe prokurorët përgëzojnë veten dhe njëri-tjetrin. E gëzon fakti se po lejon burgosjen afatgjatë, madje edhe ekzekutimin, e një njeriu të pafajshëm. Trevis Bojeti është ky njeri (ose: është një njeri i tillë). Në vitin 1998, në qytetin e vogël Slon të Teksasit Lindor, ai rrëmbeu, përdhunoi dhe mbyti një nxitëse tifozësh mjaft të njohur të shkollës së mesme. E varrosi trupin e saj me qëllim që askush të mos e gjente dhe më pas pa me habi policinë dhe prokurorinë teksa arrestonin dhe dënonin Donte Drumin, djalosh vendës, yll i futbollit, dhe e çuan forcërisht në krahun e vdekjes. Tanimë kanë kaluar nëntë vjet. Trevisi sapo është liruar nga burgu, ku vuajti dënimin për një krim tjetër dhe ndodhet në Kanzas; ndërkohë mbeten veçse katër ditë para ekzekutimit të Dontës. Trevisi vuan nga një tumor i paoperueshëm në kokë. Për të parën herë në jetën e tij të mjerueshme, vendos të bëjë gjënë e duhur dhe të rrëfehet. Por, si mundet një fajtor të bindë avokatët, gjyqtarët dhe politikanët, se po ekzekutojnë një të pafajshëm?
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
Mendoni si mund të jetë një vit pa Krishtlindjet: pa dyqanet plot me njerëz, pa festën e mërzitshme, pa tortat me fruta dhe dhuratat. Pikërisht këtë kishin ndër mend Luter dhe Nora Kranku, kur vendosën që të paktën një herë të vetme t'i shmangnin të gjitha këto. Shtëpia e tyre në Hemlok do të ishte e vetmja pa Plakun e Krishtlindjeve në çati; nuk do të organizonin festën e tyre të përvitshme, madje nuk do të blinin as pemën e Krishtlindjeve. Nuk do të kishin nevojë për një gjë të tillë, pasi më 25 dhjetor ata do të nisnin lundrimin nëpër Karaibe... Një përrallë klasike për kohët moderne. Romani sjell një këndvështrim gazmor të gjurulldisë dhe emocioneve, që bëhen pjesë e kësaj feste tradicionale.
Çmimi: 750 Lekë
titleToAlt
Për katër vjet me radhë, Patriku e kishte pyetur veten shpesh se si do të ndihej nëse do ta kapnin. Tashmë e kishte mbërthyer tmerri. Dikur ai ishte një ortak i shumë dëshiruar dhe i paguar mirë në një studio ligjore të pasur e me të ardhura rë majme në shtetin e Misisipit. Më pas, Patrik Lanigani, vodhi nëntëdhjetë milionë dollarë nga studioja ligjore ku punonte dhe mori arratinë për të shpëtuar kokën. Për katër vjet me radhë arriti t'u shmangej njerëzve të pasur e me pushtet, të cilët nuk do t'i ndalonte gjë për ra gjetur se ku fshihej. Më pas, në mënyrë të pashmangshme, ata ranë në gjurmet e tij, në skaj të xhunglës braziliane. Patriku po kthehet në atdhe. Teksa ortakët e tij të dikurshëm rrinë në pritje për të marrë hak, një tjetër histori po bëhet gati të zërë fill. Kjo ngaqë Patrik Lanigani, nëpunësi kriminal më i poshtëruar dhe më i nëpërkëmbur i kohës sonë, di diçka që askush tjetër në botë nuk e di. Ai di të vërtetën...
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
Në një zyrë në Virxhinia, një burrë i pasur dhe i moshuar po rishkruan me tërbim testamentin e tij. Me vdekjen që i rri mbi kokë, Troi Filani kërkon t'u dërgojë një kumt fëmijëve, ish-bashkëshorteve dhe të favorizuarve të tij; kumti do të nxisë një betejë të ashpër gjyqësore dhe do të ndryshojë shumë jetë njerëzish. Në testamentin e tij të ri, Troi Filani përmend vetëm një trashëgimtare, që do të marrë njëmbëdhjetë miliardë dollarët e pasurisë së tij: një grua të mistershme të quajtur Reiçëll Lein, një misionare që jeton në xhunglat e Brazilit. Neit është zgjedhur të gjejë me çdo kusht Reiçëll Leinin. Teksa familjarët e Filanit fluturojnë si grabitqarë mbi qiellin e Uashingtonit, Neiti depërton në xhunglën e Brazilit, në një botë ku paraja nuk ka asnjë kuptim, ku vdekja të merr sapo të bësh të parin gabim dhe ku një grua - e ndjekur si nga miqtë, ashtu edhe nga armiqtë - mban në duar diçka të mistershme...
Çmimi: 900 Lekë
titleToAlt
Në vitin 1970 një nga gazetat më të suksesshme javore, "The Ford County Times", falimenton. Për habinë e të gjithëve pronësia e kësaj gazete i kalon një 23-vjeçari të flakur nga universiteti me emrin VVillie Traynor. Perspektiva e gazetës duket e zymtë deri në kohën kur një nënë e re përdhunohet brutalisht nga një vrasës që i përket familjes famëkeqe të Pexhitëve. Me të rrëfyer Willie Traynor-i aktin e shëmtuar deri në hollësi, gazeta fillon të eci. A do të gjykohet i paprekshmi Deni Pexhit? A është burgimi i përjetshëm realisht burgim i përjetshëm në Misisipi, sidomos për Pexhitët? Cili do të jetë gjykatësi i fundit i çështjes?
Çmimi: 850 Lekë
titleToAlt
Në këtë dramë përvëluese, që zhvillohet në sallën e gjyqit, shkrimtari i suksesshëm John Grisham, vërteton edhe një herë sa e thellë është ende dhuna e egër raciale. Në Klenton, Mississipi, jeta e një vogëlusheje 10-vjeçare, shkatërrohet një herë e përgjithmonë nga dy të rinj të dehur e të paskrupull. Shumica e popullsisë së bardhë tmerrohet nga ky krim çnjerëzor. Derisa babai i saj me ngjyrë merr një armë në dorë dhe hakmerret me duart e veta.
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
Miç Mekdiri del i pari i kursit të tij në Fakultetin e Drejtësisë në Harvard dhe zgjidhet si më i miri i Amerikës. Por bën një gabim të tmerrshëm: kur nënshkroi kontratën me një firmë në Memfis, mendoi se ai dhe gruaja e tij e bukur, Abi, e vunë gjithçka në vijë. Firma i dha një BMW, i pagoi kreditë që kishte marrë për universitetin, i nxori edhe një kredi me interes të ulët për shtëpi, madje i pagoi edhe një arkitekt për dekorimin e saj. Miç Mekdiri duhej ta kishte mbajtur mend atë që vëllai i tij, Rei, e dinte tashmë dhe për këtë arsye po vuante pesëmbëdhjetë vjet burg në Tenesi: askush, asnjëherë, nuk të jep gjë kot. Ndërkaq FBI-ja i di poshtërsitë e firmës ku punon Miçi dhe i kërkon ta ndihmojë. Ai ndodhet në udhëkryq dhe, nëse dëshiron të jetojë, duhet të zgjedhë. Ky libër e mban lexuesin të mbërthyer që nga kapitujt e parë ngjethës, për të kaluar te kapitujt e mesit, që të mbërthejnë si me morsë e deri te finalja.
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
Në Misisipi, në një sallë gjyqi të mbushur plot e përplot, juria merr një vendim tronditës kundër një kompanie kimike, që akuzohet për derdhjen e mbeturinave toksike në rrjetin e furnizimit me ujë të një qyteti të vogël, çka shkakton përqendrimin kanceroz më të madh në histori. Kompania apelon në Gjykatën e Lartë të Misisipit. Nëntë gjykatësit e saj mund ta miratojnë ose ta anulojnë atë. Cilët janë të nëntët? Si do të votojnë ata? A mund të zëvendësohet ndonjëri, para se çështja të vendoset përfundimisht? Apelimi është një histori e fuqishme dhe tronditëse e kohës sonë, që tregon për intrigën politike dhe juridike.
Çmimi: 1200 Lekë
titleToAlt
Në orët e tij të fundit në Zyrën Presidenciale, Presidenti që së shpejti do të largohet nga detyra, firmos një amnisti të diskutueshme nga ato "të minutës së fundit" për Xhoel Bekmanin, një ndërmjetës qeveritar famëkeq i Uashingtonit që gjashtë vitet e fundit i ka kaluar në një burg federal. Presidenti e ka lëshuar këtë amnisti vetëm pasi ka pasur shumë presion nga CIA. Me sa duket Bekmani në ditët e tij më të mira si ndërmjetës, mund të ketë marrë vesh sekrete që komprometojnë sistemin më të ndërlikuar në botë të mbikëqyrjes satelitore. Pyetja për të cilën CIA pret përgjigje është: Kush do ta vrasë?
Çmimi: 1000 Lekë
titleToAlt
Romani i tij i fundit, "Klienti", ka një ndërthurje të mençur, të tërheq me zgjuarsi në brendi dhe është mjaft prekës. Dëshira për të mësuar se çfarë vjen më pas, të bën të kalosh me padurim te faqja tjetër. Xhon Grisham është një mjeshtër i vërtetë i ndërtimit të ngjarjeve të ethshme. Marku gjendet i mbërthyer në mes të një sistemi ligjor të çmendur dhe një vrasësi mafioz, që vepron i dëshpëruar për të mbuluar krimin e tij. E vetmja aleate e tij është një grua e quajtur Regi Lov, që kishte vetëm katër vjet punë si avokate. Prokurorët janë të gatshëm të thyejnë çdo rregull për ta bërë Markun të flasë. Asgjë nuk do ta ndalonte mafien për t'ia mbyllur gojën. Dhe Regi do të bëjë gjithçka për të mbrojtur klientin e saj, madje duke vënë në lojë edhe jetën e të dyve.
Çmimi: 900 Lekë
titleToAlt
Në korridoret e firmës juridike më të mirë të Çikagos: një avokat i ri është në prag të një karriere të shkëlqyer. Por ndërkaq, njëzet e gjashtë vjeçari Adam Holl po rrezikon gjithçka për një vrasës të dënuar me vdekje dhe për një çështje të pamundur. Ndërkohë në njësinë e sigurisë së lartë, në Burgun Shtetëror të Misisipit: Sem Kejholli, një ish-anëtar i "Ku Klus Klanit"dhe racist i pandreqshëm, është dënuar me vdekje për një bombardim fatal në vitin 1967. Kejhollit, nuk i ka mbetur më asnjë mundësi,përveç njërës: një avokat i ri dhe liberal nga Çikagoja që rastis të jetë nipi i tij. Ndërkohë që ekzekutuesit përgatisin dhomën e gazit, protestuesit grumbullohen dhe kamerat televizive rrinë në pritje. Adamit i kanë mbetur vetëm ditë, orë, sekonda për të shpëtuar klientin e tij. Mes tyre është një humnerë turpi, gënjeshtrash familjare dhe të fshehtash, përfshirë edhe të fshehtën që mund t’ia shpëtojë jetën Sem Kejhollit, ose ti kushtojë jetën Adamit.
Çmimi: 1200 Lekë

 

Të gjitha të drejtat e rezervuara. © 2015 Librari Albania